Z publicznością czy bez?

Organizatorzy PŚ w Oberhofie ogłosili, że planowane w styczniu przyszłego roku zawody odbędą się bez udziału publiczności. Tymczasem najnowsze badania pokazują, że brak widzów ma wpływ na wyniki osiągane przez biathlonistów.

Zawody pucharowe w Oberhofie gościć będą w dniach 6-9 stycznia 2022 roku. Niestety z powodu pandemii koronawirusa trybuny LOTTO Thüringen ARENA pozostaną puste.

- Biorąc pod uwagę dynamikę pandemii i jej dramatyczne skutki w Turyngii uznaliśmy, że istotne będzie odpowiednio wczesne podjęcie takiej decyzji. Żałujemy, że musiała ona zapaść i prosimy fanów o zrozumienie - powiedział szef Komitetu Organizacyjnego Thomas Grellmann. Wcześniej podobną decyzję podjęli gospodarze zawodów w Hochfilzen (10-12 grudnia 2021).

Przypomnijmy, że ubiegłej zimy z uwagi na pandemię zawody biathlonowe odbywały się bez kibiców. W tym roku sytuacja ma ulec poprawie. Kibice będą dostępni na trybunach i wokół tras w Ostersund, trwa sprzedaż biletów na zawody pucharowe m. in. w Annecy, Ruhpolding czy Anterselwie.

Informacja o pustych trybunach w Oberhofie zbiegła się z publikacją badań dotyczących wpływu obecności kibiców na wyniki sportowe. Naukowcy z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze porównali czasy biegu i wyniki strzelania z okresu sprzed pandemii oraz te z zawodów rozgrywanych bez widzów.

- Mężczyźni biegli szybciej, gdy mieli publiczność, ale słabiej radzili sobie w strzelaniu. W przypadku kobiet było odwrotnie. Biegły wolniej w obecności widzów. Strzelały za to przeciętnie o sekundę szybciej - powiedziała Amelie Heinrich z Instytutu Nauk Sportowych UML cytowana w artykule Focus Coaching.

Naukowcy nie odważyli się wskazać jednoznacznych przyczyn takich wyników.

- Możliwe, że pewną rolę ogdrywają stereotypy dotyczące płci, np. ten mówiący, że mężczyźni są uważani za silniejszych fizycznie, może być wzmocniony przez obecność widzów - dodała Heinrich.