Szwedzka rezerwowa z poważnymi problemami

Anna Hedstroem, która ma za sobą już debiut w zawodach biathlonowego Pucharu Świata, boryka się z poważnymi problemami zdrowotnymi. 24-letnia Szwedka była hospitalizowana z powodu zatorowości płucnej.

Hedstroem to zawodniczka, która skupia się głównie na rywalizacji w zawodach Pucharu IBU, gdzie nie odnosi na razie większych sukcesów. Jej nazwisko dla większości kibiców biathlonu może pozostawać anonimowe, choć w styczniu 2020 roku Szwedka zaliczyła debiut w zawodach Pucharu Świata. W biegu na 15km w Pokljuce zajęła jednak dopiero 88. pozycję. Poprawa rezultatów miała nastąpić tegorocznej zimy. Początek letnich przygotowań przebiegał bez zakłóceń. Problemy zaczęły pojawiać się po starcie na letnich mistrzostwach kraju.

- Wtedy forma się zawaliła. Czułam się gorzej, bolały mnie plecy, od czasu do czasu czułam dźgnięcie w bok. Na początku myśleliśmy, że ma to związek z obciążeniem treningowym i jestem po prostu zmęczona - relacjonowała Hedstroem cytowana przez portal Allehanda.se.

Gdy dwa tygodnie temu Hedstroem dołączyła do zgrupowania reprezentacji w Idre, problemy ze zdrowiem stały się nie do zniesienia.

- Mój stan się pogorszył. Zaczęłam odczuwać jeszcze mocniejszy ból. Właściwie mogłam normalnie oddychać tylko wtedy, gdy szłam spacerowym tempem. Zdałam sobie sprawę, że coś jest nie tak. Przerwałam obóz i udałam się na szczegółowe badania. Przeprowadzono kilka testów, które wykazały jakąś infekcję - dodała.

Hedstroem została przewieziona do szpitala w Solleftei, gdzie postawiono jej ostateczną diagnozę. Po prześwietleniu wykryto u niej skrzepy w obu płucach. Kolejną dobę spędziła na oddziale intensywnej terapii.

- Na szczęście uniknęłam operacji, ale przez kolejne pół roku będę musiała brać leki rozrzedzające krew. Moim celem jest powrót na trasy jeszcze w tym sezonie, choć zobaczymy co na ten temat powie moje ciało - zakończyła Hedstroem.

Ubiegłej zimy Szwedka zajęła w klasyfikacji generalnej Pucharu IBU dopiero 86. miejsce. Wraz z koleżankami wywalczyła drugą lokatę w biegu sztafetowym rozgrywanym w Osrblie.

Sezon biathlonowego Pucharu Świata zainauguruje w 25 listopada w Ostersund. Dwa dni wcześniej planowane są pierwsze biegi zaliczane do klasyfikacji Pucharu IBU. Drugi najważniejszy cykl zawodów rozpocznie się w Idre.