Nie żyje Adrianna Piller

W wieku 42 lat zmarła Adrianna Piller, była biathlonistka. Startując pod panieńskim nazwiskiem Babik stawała na podium Mistrzostw Świata Juniorów oraz Uniwersjady.

Swoją przygodę z biathlonem rozpoczęła na początku lat dziewięćdziesiątych pod okiem trenera Józefa Pawlika, a następnie braci Szyda. Reprezentowała klub KS Biathlon Wałbrzych, w barwach którego w 1998 roku sięgnęła po tytuł mistrzyni Polski juniorek w sprincie. Babik była już wówczas medalistką seniorskich Mistrzostw Świata w biathlonie letnim, które w 1997 roku odbywały się w Krakowie. Wraz z Magdaleną Grzywą, Iwoną Grzywą i Dorotą Grucą sięgnęła po brąz w sztafecie. Podczas kolejnej edycji tej imprezy rozgrywanej w Osrblie również stanęła na najniższym stopniu podium – tym razem indywidualnie w sprincie.

Po medale na arenie międzynarodowej sięgała również zimą. Udany był dla niej zwłaszcza sezon 1998/99. Podczas Zimowej Uniwersjady w Popradzie wywalczyła srebro w biegu na 15km oraz brąz w sztafecie, w której partnerowały jej Agata Suszka i Iwona Daniluk. Kilka tygodni później powtórzyła ten rezultat podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Pokljuce. Wraz z nią na podium biegu sztafetowego stały także Magdalena Grzywa i Magdalena Gwizdoń.

Babik dziewięciokrotnie reprezentowała Polskę w zawodach Pucharu Świata. Zadebiutowała w nim 11 stycznia 1997 roku, a więc jeszcze przed swoimi osiemnastymi urodzinami. W sprincie w Ruhpolding zajęła 92. pozycję, zaś jej start w biegu drużynowym wraz z Agnieszką Wanżewicz, Magdaleną Gwizdoń i Sylwią Ziemianin zakończył się wywalczeniem 11. lokaty. Najlepszy indywidualny start pucharowy zaliczyła dwa lata później również w Ruhpolding. Po bezbłędnym strzelaniu sklasyfikowana została w sprincie na 42. pozycji. W sezonie 1998/99 była mocnym punktem sztafety, która wywalczyła szóste miejsce w Oberhofie i siódme podczas MŚ w Kontiolahti (w obu przypadkach w składzie drużyny obok Babik były Agata Suszka, Anna Stera i Magdalena Gwizdoń).

Z powodów zdrowotnych uprawianie biathlonu zakończyła już w 1999 roku. W ostatnich latach można ją było spotkać na zawodach biathlonowych w roli sędziego.

Uroczystości pogrzebowe śp. Adrianny Babik-Piller odbędą się w sobotę 6 listopada o godzinie 12:00 na cmentarzu w Czarnym Borze.

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Adrianna Babik