Zmarł były trener biathlonowej reprezentacji Polski

W środę 19 maja w wieku 87 lat zmarł Aleksander Priwałow - były trener biathlonowej reprezentacji Polski.

Zanim rozpoczął pracę trenerską Priwałow sam był czynnym zawodnikiem. Początkowo uprawiał biegi narciarskie, w 1957 roku został mistrzem Moskwy w biegu na 30km. Rok później rozpoczął treningi biathlonowe. Z karabinem na plecach zadebiutował na Mistrzostwach Świata w 1959 roku w Courmayeur, podczas których był jedenasty. Na igrzyskach olimpijskich w Squaw Valley biegł po zwycięstwo, ale podczas ostatniego strzelania spudłował trzykrotnie i zajął ostatecznie trzecie miejsce. Podczas Mistrzostw Świata w 1961 roku, które rozgrywane były w Umei wywalczył tytuły wicemistrzowskie zarówno indywidualnie, jak i w sztafecie. Na drugim stopniu podium stanął również w czasie igrzysk 1964 roku - w Innsbrucku przegrał tylko z kolegą z reprezentacji ZSRR Władimirem Melaninem.

Sportową karierę zakończył w 1966 roku i niemal natychmiastowo objął funkcję trenera reprezentacji ZSRR, którą pełnił przez ćwierćwiecze, aż do rozpadu państwa. Następnie pracował jako trener kobiecej kadry Rosji, którą przygotowywał do startu na igrzyskach w Albertville i Lillehammer.

W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych pracował w Polsce, gdzie odpowiedzialny był za żeńską część reprezentacji. Za jego kadencji Anna Stera wywalczyła pierwsze w historii polskiego biathlonu kobiecego podium Pucharu Świata oraz zdobywała medale Mistrzostw Europy w 1996 i 1997 roku. Po zakończeniu pracy z kadrą został trenerem w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Chorzowie.

- Z bólem w sercu przyjmujemy informację o śmierci trenera Priwałowa. Był bardzo szanowanym i poważanym szkoleniowcem. Wszyscy bardzo dobrze wspominamy go z okresu pracy zarówno z reprezentacją, jak i w chorzowskiej szkole – powiedział Stanisław Kępka, wiceprezes PZBiath.