Guzik i Mąka ze złotymi medalami w mass starcie

W niedzielę w Dusznikach-Zdroju zakończyły się 53. Mistrzostwa Polski w biathlonie. Ostatniego dnia startów rywalizowano w biegach ze startu wspólnego. Złote medale wywalczyli Anna Mąka i Grzegorz Guzik.

Na starcie biegu kobiet stanęło 15 zawodniczek. Do nieobecnych na Tauron Duszniki Arena obok Magdaleny Gwizdoń i Kingi Zbylut dołączyły Kamila Żuk oraz dwukrotna mistrzyni Polski z piątku i soboty Monika Hojnisz-Staręga. W roli faworytki godnie zastąpiła ich Anna Mąka, która była w niedzielny poranek nie do zatrzymania. Zawodniczka z Zakopanego objęła prowadzenie po pierwszym strzelaniu i nie oddała go do samej mety. Jedyny moment słabości przydarzył się jej podczas trzeciej wizyty na strzelnicy, ale nawet dwie karne rundy nie zmniejszyły jej przewagi, która sięgała nawet półtorej minuty. Ostatecznie Mąka na finiszu zameldowała minutę i 45 sekund przed srebrną medalistką. Różnica mogła być jeszcze większe, ale jak przyznała sama zawodniczka ostatnie okrążenie pokonywała już w spacerowym tempie.

Pierwszych pięć lokat wywalczyły zawodniczki z Kościeliska. Obok Mąki na podium stały Magda Piczura i Karolina Pitoń, kolejne lokaty w czołówce wywalczyły Joanna Jakieła i Anna Nędza-Kubiniec. Jako szósta finiszowała Dominika Bielecka, która szanse nawet na medal straciła podczas ostatniego strzelania, gdy spudłowała czterokrotnie.

Ciekawie wyglądała rywalizacja mężczyzn. Po trzech karnych rundach na pierwszym strzelaniu Grzegorz Guzik zajmował dopiero dwunaste miejsce. Dwa bezbłędne strzelania wobec pudeł rywali pozwoliły mu jednak awansować na pierwsze miejsce. Grupa pościgowa jednak nie odpuszczała i na ostatnie okrążenie obok Guzika wyruszał Przemysław Pancerz, który łącznie spudłował tylko dwa razy. Początkowo zawodnik AZS AWF Wrocław trzymał się za plecami swojego bardziej doświadczonego rywala z reprezentacji, ale na kilometr przed metą było już jasne, że złoto zawiśnie na szyi Guzika, który tym samym powetował sobie niepowodzenia z piątku i soboty.

Pancerz wywalczył srebrny medal, a jako trzeci linię mety przeciął jego klubowy kolega Wojciech Filip. Na kolejnych miejscach uplasowali się zawodnicy z Kościeliska: Andrzej Nędza-Kubiniec, Tomasz Jakieła i Wojciech Skorusa. Jan Guńka, który wygrał bieg długi, a w sprincie był drugi, tym razem zajął dopiero jedenastą lokatę. Na strzelnicy pudłował aż dziesięciokrotnie.

WYNIKI - KOBIETY
WYNIKI - MĘŻCZYŹNI

fot. Gabriela Moździerz / Tauron Duszniki Arena

Powiązane osoby

 Polska | mężczyzna | Grzegorz Guzik

 Polska | kobieta | Anna Mąka