Guńka trzeci, Zawół piąty! Świetny występ Polaków na MŚJ!

Jan Guńka zajął trzecie miejsce w sprincie juniorów młodszych podczas MŚJ w Obertilliach. Blisko podium był również Marcin Zawół, który zajął piąte miejsce. Drugie złoto zdobył Denis Irodow.

Rosjanin, który dwa dni temu wygrał również w biegu indywidualnym, ponownie okazał się zbyt mocny dla rywali. Miał najlepszy czas na każdym z szesnastu punktów pomiaru czasu rozmieszczonych na trasie. W zwycięstwie pomogła mu świetna forma strzelecka. Irodow oddał dziesięć celnych strzałów i na mecie zameldował się z czasem o 21 sekund od Fabio Pillera Cotrera z Włoch. Ta dwójka utrzymała się na swoich pozycjach do końca. Pozostali walczyli o brąz.

W tym gronie byli Polacy. Marcin Zawół spudłował po razie podczas każdego z dwóch strzelań i wybiegając ze strzelnicy miał szósty rezultat. Ostatnia runda biegowa była jednak popisem w jego wykonaniu. Zawodnik MKS Karkonosze Jelenia Góra uzyskał najlepszy czas biegu, ale do podium na mecie brakowało mu pięciu sekund. Gdy wydawało się, że zakończy rywalizację na czwartym miejscu, do rywalizacji o medal włączył się jeszcze Jan Guńka.

Biathlonista reprezentujący BKS WP Kościelisko ruszał na trasę z ostatnim numerem, gdy spora część jego rywali była już na mecie. Podczas pierwszego strzelania zaliczył jedną karną rundę, co dawało mu szesnastą pozycję. Stójka w jego wykonaniu była jednak już bezbłędna. Przed ostatnią dwuipółkilumetrową pętlą zajmował czwartą lokatę. Do trzeciego Oscara Anderssona tracił osiem sekund. Już na kolejnym punkcie pomiaru Polak zrównał się ze Szwedem, a na mecie był od niego lepszy o równe pięć sekund. Brązowy medal MŚJ jest jak do tej pory największym sukcesem Guńki. Jest to jednocześnie pierwsze podium tej imprezy dla Polski w kategoriach męskich od 2007 roku.

Nieźle spisał się również Konrad Badacz, który pomimo trzech karnych rund potrafił wywalczyć piętnaste miejsce. Najmłodszy z czwórki Polaków, Hubert Matusik, z trzema karnymi rundami sklasyfikowany został na pięćdziesiątym miejscu.

Cała czwórka zakwalifikowała się do biegu pościgowego, który planowany jest na środę.

WYNIKI