Niemiec nowym mistrzem świata juniorów w biegu długim

Philip Lipowitz wygrał bieg indywidualny juniorów, którego stawką był tytuł mistrza świata w tej kategorii wiekowej. Z Polaków najlepiej wypadł Wojciech Filip, który uplasował się w trzeciej dziesiątce.

Zwycięstwo Niemca jest sporą niespodzianką, bo we wcześniejszych występach na poziomie juniorskim nigdy nie stał na podium i w przeciwieństwie do wielu rywali nie posmakował jeszcze rywalizacji w seniorach. Lipowitz spudłował raz, co było najlepszym wynikiem w stawce i wygrał pomimo dopiero dziesiątego czasu biegu. Czas o 11 sekund gorszy uzyskał Alex Cisar. Słoweniec, który bywał już mistrzem świata kategorię niżej również zaliczył jeden niecelny strzał. Po brąz sięgnął mający za sobą już debiut w zawodach Pucharu Świata Emilien Claude. Francuz jako jedyny z trójki medalistów uzbierał dwie minuty kary za błędy na strzelnicy.

Tuż za podium uplasował się najlepszy z Norwegów Mats Oeverby. W czołówce zabrakło zazwyczaj mocnych w rywalizacji juniorskiej Rosjan. Najlepszym z nich okazał się Michaił Perwuszyn, który zajął trzynaste miejsce.

Dobrze zaprezentował się Wojciech Filip, który był w grupie zawodników z zaledwie dwoma pudłami. Przy czasie biegu na poziomie siódmej dziesiątki dało mu to ostatecznie 25. pozycję. Dużo niżej sklasyfikowano Wojciecha Janika i Kacpra Guńkę - obaj zanotowali siedem minut kary i zajęli odpowiednio 82. i 85. miejsce.

W poniedziałek do rywalizacji powrócą juniorki młodsze oraz juniorzy młodsi, którzy zmierzą się na dystansach sprinterskich.

WYNIKI

Powiązane osoby

 Polska | mężczyzna | Wojciech Filip