Rosja i Niemcy najlepsi w sztafetach w Osrblie

Biathlonistki z Rosji oraz biathloniści z Niemiec to zwycięzcy biegów sztafetowych rozgrywanych w czwartek w ramach Pucharu IBU w Osrblie. 

Jako pierwsze na trasie w Osrblie pojawiły się panie. Na początku na czoło wyścigu za sprawą Elisabeth Hoegberg wysunęły się Szwedki. Biegnąca na drugiej zmianie Stina Nilsson biegła jednak karną rundę i nowymi liderkami biegu zostały Rosjanki. Gdy już wyszły na prowadzenie to zostały na nim do samej mety i to pomimo, że podczas ostatniego strzelania Anastazja Jegorowa spudłowała aż pięciokrotnie i musiała pokonywać dodatkowe 300 metrów biegu. Jako drugie ze stratą dziewięciu sekund finiszowały Szwedki, na trzecim miejscu uplasowały się Niemki, które były osłabione brakiem liderki klasyfikacji generalnej Pucharu IBU Vanessy Voigt.

W czwórki Polek na trasie pojawiły się tylko Natalia Tomaszewska, Magdalena Gwizdoń i Karolina Pitoń. Na półmetku nasze reprezentantki zajmowały dwunaste miejsce. Startująca na trzeciej zmianie Pitoń mimo karnej rundy wyprzedziła sztafety Finlandii i Rumunii przesuwając się na dziesiąte miejsce. Zanim dobiegła do strefy zmian została zdublowana, co oznaczało, że Kamila Cichoń ostatecznie nawet nie wystartowała. Historia powtórzyła się w biegu mężczyzn, w którym Polacy również nie dotarli do mety. Po występach Przemysława Pancerza, Michała Neumanna i Łukasza Sidorowicza Polska została sklasyfikowana na 14. pozycji.

Wygrali Niemcy, którzy startowali w składzie Justus Strelow, Lukas Fratzscher, Phillip Horn i Phillip Nawrath. Na drugimi Rosjanami uzyskali blisko pół minuty przewagi i to pomimo, że dużo gorzej spisali się na strzelnicy. Karną rundę w zespole Niemiec biegał Fratzscher, on i jego koledzy zużyli jedenaście dodatkowych pocisków, podczas gdy zespół rosyjski tylko sześć. Trzecie miejsce wywalczyli Norwegowie, który po raz kolejny nie wykorzystali pełni potencjału, który pokazują w startach indywidualnych. Zawiódł Havard Bogetveit, który musiał pokonać aż dwie karne rundy.

Piątek będzie w Osrblie dniem odpoczynku. Zawodnicy i zawodniczki do rywalizacji powrócą w sobotę, gdy rozegrane zostaną biegi sprinterskie. Zawody zakończą się niedzielnymi biegami pościgowymi.

WYNIKI
SZTAFETA KOBIET
SZTAFETA MĘŻCZYZN

fot. Stancik/IBU