Piąta wygrana Rosji w World Team Challenge

Jewgienia Pawłowa i Matwiej Elisjejew triumfowali w dziewiętnastej edycji pokazowych zawodów World Team Challenge rozgrywanych wyjątkowo nie na stadionie piłkarskim w Gelsenkirchen, lecz na obiekcie biathlonowym w Ruhpolding.

Poniedziałkowa rywalizacja par tradycyjnie składała się z dwóch części. W pierwszej dwuosobowe zespoły rywalizowały w biegu ze startu wspólnego, a po kilkudziesięciu minutach przerwy wystartowały do biegu pościgowego. Różnice czasowe po pierwszej części były niwelowane o połowę, strata na starcie drugiego wyścigu mogła jednak wynosić maksymalnie 45 sekund. Łącznie pary pokonywały 18 rund biegowych szesnastokrotnie meldując się na strzelnicy. Karna runda za niecelny strzał liczyła sobie 75 metrów.

Zawody rozgrywane były przy intensywnych opadach śniegu w iście zimowej scenerii. Pierwsza część rywalizacji należała do pary z Rosji. Jewgienia Pawłowa i Matwiej Elisjejew wygraną zapewnili sobie na strzelnicy. Spudłowali tylko trzykrotnie i do mety dotarli z przewagą osiemnastu sekund nad Franziską Preuss i Simonem Schemppem.

Te same dwie pary starły się o zwycięstwo w biegu pościgowym. Górą ponownie byli Rosjanie, którzy w ośmiu strzelaniach uzbierali tylko dwie karne rundy. W sumie w obu wyścigach Pawłowa i Elisjejew strzelali dziś z 94% skutecznością. To piąta wygrana drużyny rosyjskiej w historii World Team Challenge. Wcześniej triumfowali w 2007, 2010, 2012 i 2017 roku.

Preuss i Schempp w biegu pościgowym spudłowali trzykrotnie i do mety dotarli na drugim miejscu ze stratą siedmiu sekund. Na podium znalazła się również drugi zespół z Niemiec, który tworzyli Denise Herrmann i Benedikt Doll. W walce o trzecie miejsce mistrz świata z 2017 roku pokonał na samym finiszu Lukasa Hofera, któremu partnerowała Dorothea Wierer.

Zawody ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa odbyły się bez udziału publiczności.

Zwycięzcy WTC:
2020 – Jewgienia Pawłowa/Matwiej Elisjejew ROS
2019 - Marte Olsbu Roeiseland/Vetle Sjastad Christiansen NOR
2018 - Dorothea Wierer/Lukas Hofer ITA
2017 - Jekaterina Jurłowa/Aleksiej Wołkow ROS 
2016 - Vanessa Hinz/Simon Schempp GER
2015 - Marie Dorin Habert/Martin Fourcade FRA
2014 - Wala Semerenko/Serhij Semenow UKR
2013 - Laura Dahlmeier/Florian Graf GER
2012 - Jekaterina Jurłowa/Anton Szypulin ROS
2011 - Kaisa Makarainen/Carl Johan Bergman FIN/SWE
2010/11 - Swietłana Slepcowa/Jewgienij Ustjugow ROS
2009 - Kati Wilhelm/Christoph Sumann GER/AUT
2008 - Oksana Chwostenko/Andriej Deryzmlya UKR
2007 - Jekaterina Jurjewa/Dmitrij Jaroszenko ROS
2006 - Linda Grubben/Ole Einar Bjoerndalen NOR
2005 - Linda Grubben/Ole Einar Bjoerndalen NOR
2004 - Liv Kjersti Eikeland/Ole Einar Bjoerndalen NOR
2003 - Gunn Margrit Andreassen/Ole Einar Bjoerndalen NOR
2002 - Martina Glagow/Michael Greis GER

Powiązane osoby

 Rosja | kobieta | Jewgienia Pawłowa

 Rosja | mężczyzna | Matwiej Elisjejew