Bożonarodzeniowy wyścig par tym razem w Ruhpolding

W poniedziałkowy wieczór rozegrana zostanie kolejna edycja biathlonowych zawodów par mieszanych World Team Challenge. Impreza po niemal dwudziestu latach powraca do Ruhpolding.

Choć oficjalnie pierwsza edycja World Team Challenge odbyła się w 2002 roku to jej początki sięgają dużo dalej. Premierowe zawody par mieszanych rozegrano bowiem już w 1993 roku w Ruhpolding. Na stadion piłkarski w Gelsenkirchen przeniesiono je dziewięć lat później ze względów finansowych. Veltins Arena mogła pomieścić zdecydowanie większą widownię niż trybuny jakiegokolwiek obiektu biathlonowego. W 2020 roku stadion użytkowany na co dzień przez piłkarzy Schalke miał gościć dziewiętnastą edycję imprezy. Ze względu na pandemię koronawirusa zawody przeniesiono jednak do Ruhpolding. Odbędą się bez udziału publiczności.

Na starcie tradycyjnie stanie dziesięć duetów. Dwa z nich pochodzą z Niemiec. Zawody World Team Challenge będą pierwsza okazją w sezonie by zobaczyć w jakiej formie znajduje się Simon Schempp. Dwunastokrotny triumfator zawodów Pucharu Świata nie znalazł do tej pory uznania w oczach sztabu szkoleniowego. W poniedziałek partnerować będzie mu Franziska Preuss. W drugim zespole niemieckim zaprezentują się Denise Herrmann i Benedikt Doll. Tradycyjnie wśród faworytów bożonarodzeniowego ścigania wymienić należy parę Dorothea Wierer-Lukas Hofer. Włosi wygrali zawody WTC przed dwoma laty.

W rywalizacji udział wezmą również duety z Czech (Davidova/Krcmar), Ukrainy (Wita Semerenko/Pidruczny), Szwajcarii (Haecki/Stalder), Białorusi (Alimbekawa/Smolski), Austrii (Hauser/Eberhard), Rosji (Pawłowa/Elisjejew) oraz Szwecji (Hoegberg/Stenersen).

Zwycięzcą World Team Challenge zostanie ta para, która jako pierwsza przekroczy linię mety biegu pościgowego. Zostanie on rozegrany na podstawie rezultatów zakończonego wcześniej biegu masowego. Rywalizację z Gelsenkirchen będzie można śledzić na żywo na antenie Eurosportu 1 od 19:30.

Zwycięzcy WTC:
2019 - Marte Olsbu Roeiseland/Vetle Sjastad Christiansen NOR
2018 - Dorothea Wierer/Lukas Hofer ITA
2017 - Jekaterina Jurłowa/Aleksiej Wołkow ROS 
2016 - Vanessa Hinz/Simon Schempp GER
2015 - Marie Dorin Habert/Martin Fourcade FRA
2014 - Wala Semerenko/Serhij Semenow UKR
2013 - Laura Dahlmeier/Florian Graf GER
2012 - Jekaterina Jurłowa/Anton Szypulin ROS
2011 - Kaisa Makarainen/Carl Johan Bergman FIN/SWE
2010/11 - Swietłana Slepcowa/Jewgienij Ustjugow ROS
2009 - Kati Wilhelm/Christoph Sumann GER/AUT
2008 - Oksana Chwostenko/Andriej Deryzmlya UKR
2007 - Jekaterina Jurjewa/Dmitrij Jaroszenko ROS
2006 - Linda Grubben/Ole Einar Bjoerndalen NOR
2005 - Linda Grubben/Ole Einar Bjoerndalen NOR
2004 - Liv Kjersti Eikeland/Ole Einar Bjoerndalen NOR
2003 - Gunn Margrit Andreassen/Ole Einar Bjoerndalen NOR
2002 - Martina Glagow/Michael Greis GER