Gwizdoń wyrównała rekord Bjoerndalena

Magdalena Gwizdoń rozpoczęła w piątek swój 26. sezon Pucharu Świata w karierze. Polka wyrównała tym samym osiągnięcie Ole Einara Bjoerndalena, który dotąd jako jedyny mógł się pochwalić tak długim stażem w elicie.

Piątkowy bieg sprinterski był dla Magdaleny Gwizdoń pierwszą okazją do startu w tym sezonie. Z trzema karnymi rundami na koncie zajęła 86. pozycję. Co jednak warte podkreślenia - Polka zaliczyła tym samym udział w 26. edycji Pucharu Świata. Debiutowała bowiem jako szesnastolatka w sezonie 1995/96. Żadna inna biathlonistka nie startowała na przestrzeni aż tylu lat.

Co więcej Gwizdoń zrównała się pod względem stażu z legendarnym Ole Einarem Bjoerndalenem, który również ma na koncie starty w 26 kolejnych edycjach Pucharu Świata. Po raz pierwszy wystartował w sezonie 1992/93, a swoją bogatą karierę zakończył po sezonie 2017/18.

41-letnia Gwizdoń to jedyna polska biathlonistka, która wygrała zawody Pucharu Świata. W grudniu 2006 roku zwyciężyła w sprincie w Ostersund, siedem lat później powtórzyła ten wyczyn w Soczi. Ponad to jeszcze czterokrotnie stawała na pucharowym podium. Wielokrotnie reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Świata i Igrzyskach Olimpijskich. Najbliżej medalu była w 2016 roku w Oslo, gdy wraz ze sztafetą uplasowała się na czwartym miejscu.

Powiązane osoby

 Norwegia | mężczyzna | Ole Einar Bjoerndalen

 Polska | kobieta | Magdalena Gwizdoń