10 lat od debiutu Hojnisz-Staręgi w PŚ

We wtorek mija dziesięć lat od debiutu Moniki Hojnisz-Staręgi w zawodach Pucharu Świata. 1 grudnia 2010 roku zajęła 43. miejsce w biegu na 15km rozgrywanym w Ostersund. Do dzisiaj jest to najwyższa lokata wywalczona przez polskie biathlonistki w swoim pierwszym starcie w XXI wieku.

Choć szkoleniowcem polskiej reprezentacji był wówczas Jon Arne Enevoldsen, Hojnisz-Staręga trenowała wraz z Adamem Kołodziejczykiem, który był jej trenerem aż do marca 2017 roku. W ramach pierwszej reprezentacji współpracowała w ciągu minionych dziesięciu lat również z Tomaszem Sikorą, Tobiasem Torgersenem, Nadią Biełową, a od dwóch sezonów trenuje pod okiem Michaela Greisa. Licząc dwa pucharowe biegi z rozpoczętego w weekend sezonu biathlonistka AZS AWF Katowice ma na swoim koncie już 218 występów w Pucharze Świata, Mistrzostwach Świata i Igrzyskach Olimpijskich. 165 z tych startów to biegi indywidualne, a 53 to rywalizacja drużynowa.

Na pucharowym podium zawodniczka z Chorzowa stała dwukrotnie. W lutym 2013 roku wywalczyła brązowy medal MŚ w biegu ze startu wspólnego, na inaugurację sezonu 2018/19 była druga w biegu indywidualnym rozgrywanym w Pokljuce. W czołowej dziesiątce Pucharu Świata meldowała się 25-krotnie. Średnio w 7 na 10 pucharowych startów zdobywała punkty. W sumie na przestrzeni dziesięciu lat startów uzbierała ich 2268. Najwięcej - 568 - zdobyła ich w sezonie 2018/19. Zajęła wówczas rekordowe dziesiąte miejsce w klasyfikacji generalnej.

Imponująco wyglądają jej statystyki strzeleckie. W postawie leżąc trafiła 1386 strzałów z 1583 oddanych, co daje rewelacyjną skuteczność strzelecką sięgającą 87,5%. W stójce najlepsza polska biathlonistka ostatnich dwóch sezonów celowała 1592 razy, z czego 1288 prób było skutecznych. Daje to 81% skuteczności. Łącznie w trakcie całej swojej dotychczasowej karierze na poziomie Pucharu Świata Hojnisz-Staręga może się pochwalić 84% celnych strzałów.

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Monika Hojnisz-Staręga