Nove Mesto z dwoma PŚ w marcu 2021

Międzynarodowa Unia Biathlonu zatwierdziła kalendarz Pucharu Świata na trzeci trymestr sezonu 2020/21. W marcu zawodników czekają aż dwa tygodnie rywalizacji w Novym Meście. Finał tegorocznego cyklu będzie miał miejsce w Oslo.

Według pierwotnych założeń na przełomie lutego i marca miała odbyć się próba olimpijska przed igrzyskami w Pekinie. W połowie listopada IBU poinformowała jednak, że zawody te zostały odwołane. Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował, że zamiast tradycyjnych zawodów przedolimpijskich w poszczególnych dyscyplinach zastąpi "program testów sportowych". Powodem tych zmian - jak nie trudno się domyślić - jest pandemia koronawirusa.

W poniedziałek po południu IBU ogłosiła finalny kształt pucharowego kalendarza na marzec. Po kończących się 21 lutego mistrzostwach świata w Pokljuce, zawodnicy otrzymają tydzień wolnego. Rywalizację o kryształowe kule wznowią od 4 marca. Czeka ich wówczas pierwszy z dwóch weekendów startów w Novym Meście. Vysocina Arena będzie bowiem gościć zawody aż do 14 marca. Termin i lokalizacja finału Pucharu Świata nie uległa zmianie. Ostatnie starty planowane są w dniach od 18 do 21 marca w Oslo.

Pekin jest już czwartym ośrodkiem, który wypadł z kalendarza Pucharu Świata w sezonie 2020/21. Do tej pory w ramach koronawirusowej optymalizacji tegorocznego programu startów prawa do organizacji zawodów straciły Ostersund, Annecy oraz Ruhpolding.

Sezon rozpocznie się 28 listopada w Kontiolahti. Przed przerwą świąteczno-noworoczną planowane są jeszcze dwa tygodnie zawodów w Hochfilzen. Z kolei w styczniu Puchar Świata zawita do Oberhofu i Anterselwy.