Nieudany biathlonowy debiut Stiny Nilsson

W Idre rozpoczęły się dzisiaj rozgrywane w międzynarodowej obsadzie zawody biathlonowe w Idre. Swój debiut w nowej dyscyplinie zaliczyła w nich mistrzyni olimpijska w biegach narciarskich Stina Nilsson. Pierwszego występu z karabinem na plecach nie zaliczy jednak do udanych.

Obok reprezentacji Szwecji, dla której są to kwalifikacje do składu na zawody Pucharu Świata, na starcie stanęły również zespoły Czech, Estonii, Rumunii, Łotwy i Belgii. Jednym słowem - wszyscy ci, którzy za miejsce ostatnich przygotowań do zimy obrali ośrodek w Idre. Dwudniowa rywalizacja rozpoczęła się od wyścigów na dystansach sprinterskich. Wśród mężczyzn walka o zwycięstwo toczyła się między zawodnikami gospodarzy. Sebastian Samuelsson pokonał bowiem Jespera Nelina o zaledwie sekundę. Mistrzowie olimpijscy w sztafecie spudłowali po razie, a i tak pokonali bezbłędnego Ondreja Moravca z Czech aż o trzynaście sekund. Kolejne pozycje za podium zajmowali Malte Stefansson (Szwecja), Tomas Mikyska (Czechy) i Martin Ponsiluoma (Szwecja). 

Wydarzeniem dnia był jednak biathlonowy debiut Stiny Nilsson. Mistrzyni olimpijska w biegowym sprincie z Pjongczang zapragnęła startów z karabinem na plecach. Pierwszy taki występ zakończył się jedenastym miejscem. 27-latka spudłowała co prawda tylko trzykrotnie, co jak na początek przygody ze strzelaniem jest niezłym osiągnięciem, to zawiodła na trasie biegu. Przy identycznej liczbie karnych rund przegrała bowiem z Lucie Charvatovą z Czech (7. miejsce) oraz swoją rodaczką Elisabeth Hoegberg (10. miejsce).

Wygrała Hanna Oeberg, która o 17 sekund wyprzedziła Johannę Skottheim. Obie Szwedki strzelały bezbłędnie, czego nie można powiedzieć o trzeciej na mecie Markecie Davidovej. Czeska biegała dwie karne rundy i do zwyciężczyni straciła nieco ponad pół minuty. Na pozycjach od czwartej do szóstej uplasowały się Elvira Oeberg, Mona Brorsson (obie ze Szwecji) oraz Tuuli Tomingas (Estonia).

Dokończenie rywalizacji w niedzielę.

Powiązane osoby

 Szwecja | kobieta | Stina Nilsson

 Szwecja | mężczyzna | Sebastian Samuelsson

 Szwecja | kobieta | Hanna Oeberg