Próba olimpijska odwołana

Międzynarodowa Unia Biathlonu poinformowała, że planowany na przełom lutego i marca Puchar Świata w Pekinie nie odbędzie się. Zawody te miały być próbą generalną przed igrzyskami olimpijskimi 2022 roku.

Decyzja o odwołaniu zawodów w Chinach była spodziewana od dawna, a jej przyczyn należy doszukiwać się - podobnie jak we wszystkich innych przypadkach zmian w kalendarzu - w pandemii koronawirusa. Międzynarodowy Komitet Olimpijski zamiast tradycyjnych prób olimpijskich w poszczególnych dyscyplinach chce zorganizować "program testów sportowych". Nie wyjaśniono jednak, co to enigmatyczne pojęcie oznacza.

Puchar Świata w Pekinie miał się odbyć w dniach od 28 lutego do 3 marca 2021 roku. IBU poinformowała, że pucharowy kalendarz na marzec zostanie opublikowany w ciągu kilku najbliższych dni. Nieoficjalnie mówi się, że w terminie zawodów w Pekinie zawodnicy mogliby rywalizować w Oslo, a sezon zakończyłyby dwa tygodnie zmagań w Novym Meście.

Pekin jest już czwartym ośrodkiem, który wypadł z kalendarza Pucharu Świata w sezonie 2020/21. Do tej pory w ramach koronawirusowej optymalizacji tegorocznego programu startów prawa do organizacji zawodów straciły Ostersund, Annecy oraz Ruhpolding.

Sezon rozpocznie się 28 listopada w Kontiolahti.