W listopadzie i grudniu bez podopiecznych Bjoerndalena

Biathlonowa reprezentacja Chin, której trenerem jest wielokrotny mistrz olimpijski Ole Einar Bjoerndalen nie przyleci do Europy na grudniowe zawody Pucharu Świata. Plany legendzie norweskiego sportu i jego podopiecznym pokrzyżowała pandemia koronawirusa.

46-letni ośmiokrotny mistrz olimpijski od września ubiegłego roku pełni funkcję trenera biathlonowej kadry Chin. W pracy pomaga mu jego żona Daria Domraczewa, która odpowiedzialna jest za grupę kobiet. W sztabie szkoleniowym znajdują się również były szkoleniowiec polskich biathlonistek Tobias Torgersen oraz uważany za jednego z najlepszych trenerów strzelania w biathlonie Jean Pierre Amat. Pod wodzą tego kwartetu chińska reprezentacja zrobiła ubiegłej zimy spory postęp, czego wyrazem były znaczne poprawy lokat w Pucharze Narodów.

Tej zimy chińscy biathloniści będą mieli utrudnione zadanie, bo z uwagi na pandemię koronawirusa nie otrzymali pozwolenia od władz na przyjazd do Europy. Już wiadomo, że zabraknie ich podczas grudniowych startów w Kontiolahti i Hochfilzen.

- Prawdopodobnie dołączymy do rywalizacji dopiero w styczniu. To ogromna strata dla całego zespołu. Powodem, dla którego nie otrzymaliśmy pozwolenia na wyjazd do Europy jest znaczny wzrost zachorowań na COVID-19 – powiedział Bjoerndalen.

Aż ośmiu z jedenastu zawodników i zawodniczek powołanych do kadry służy w Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. W cywilu pozostają jedynie najlepszy chiński biathlonista Fangming Cheng, mistrzyni świata juniorek z 2019 roku Fenqi Meng oraz Yuhuan Ding.

- Był pomysł by ruszyć do Europy tylko z tą trójką, ale Chińczycy są generalnie bardzo sceptyczni wobec opuszczania kraju podczas gdy w Europie następuje tak szeroko zakrojona pandemia, więc nie tylko wojsko jest tu problemem. Alternatywą jest pozostanie w Chinach i dalsze szkolenie na miejscu. Mam jednak nadzieję, że nie potrwa to zbyt długo – dodał Norweg.

Bjoerndalen w Chinach przebywa nieprzerwanie od maja. Jego drużyna trenuje w Mongolii Wewnętrznej na północy kraju. Zadaniem Norwega jest jak najlepsze przygotowanie chińskich biathlonistów do igrzysk olimpijskich w Pekinie. Tymczasem w najbliższych dniach ma zapaść decyzja dotycząca rozgrywania próby olimpijskiej. Obiekt w Zhangjiakou ma gościć Puchar Świata od 26 lutego do 1 marca przyszłego roku. Niewykluczone, że IBU zdecyduje się przesunąć termin tych zawodów na sam koniec sezonu.

Powiązane osoby

 Norwegia | mężczyzna | Ole Einar Bjoerndalen