Inauguracja PŚ z udziałem kibiców

Organizatorzy Pucharu Świata w Kontiolahti otrzymali od władz lokalnych zgodę na udział publiczności. Przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego zawody na stadionie będzie mogło śledzić 4500 widzów.

Obecność kibiców na inauguracji Pucharu Świata w biathlonie to miła niespodzianka. Rozgrywane w tym samym czasie w Ruce zawody pucharowe w narciarstwie klasycznym będą odbywać się bez publiczności. Władze prowincji Finlandia Wchodnia okazały się znacznie łaskawsze i na stadionie w Kontiolahti będzie mogła się zjawić ponad czterotysięczna widownia.

- Decyzja dotyczy co prawda wstępu kibiców na stadion w dniach 28 i 29 listopada, ale zamierzamy rozpocząć sprzedaż również na zawody zaplanowane na kolejny tydzień. W razie gdyby jednak zakazano udziału publiczności to będziemy zwracać pieniądze za bilety - powiedział Jarno Lautamatti, dyrektor komitetu organizacyjnego.

Sprzedaż biletów rozpocznie się w najbliższy poniedziałek. Zgodnie z wytycznymi uczestnicy imprezy będą musieli zachować dystans społeczny, dezynfekować ręce oraz zasłaniać nos i usta. Organizatorzy zobowiązani są również przygotować komunikację kibiców w taki sposób, aby uniemożliwić im mieszanie się. Chętni do oglądania biathlonu na żywo będą musieli dotrzeć na stadion własnymi samochodami. 

Jeszcze we wrześniu Międzynarodowa Unia Biathlonu zdecydowała, że w Kontiolahti oprócz planowanej na 28-29 listopada inauguracji Pucharu Świata, rozegrane zostaną również zawody, które pierwotnie miały się odbyć w Ostersund (3-6 grudnia). Następnie zawodników czekają przenosiny do Hochfilzen (11-20 grudnia), gdzie już od dłuższego czasu wiadomo, że przyjdzie im rywalizować bez udziału publiczności. Wciąż nie jest pewne czy widownia pojawi się podczas styczniowych Pucharów Świata w Oberhofie (7-17 stycznia). Organizatorzy sprzedali już co prawda 17 tysięcy biletów, ale decyzja, co do obecności kibiców na Lotto Thüringen Arena ma zapaść w połowie listopada.