Zmiana planów reprezentacji na listopad

Biathlonowa reprezentacja Polski zakończyła w niedzielę zgrupowanie w Ramsau. Po powrocie do kraju podopiecznych trenerów Michaela Greisa i Andersa Bratliego czekają badania lekarskie w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej oraz badania diagnostyczne w Instytucie Sportu. Na ostatni obóz przed rozpoczęciem sezonu zimowego obie kadry wyruszą do Imatry.

To zmiana w porównaniu z wcześniejszymi planami reprezentacji. Kadra seniorek w listopadzie miała przygotowywać się w szwedzkim Idre, natomiast kadra seniorów na ostatni obóz zamierzała wyruszyć do norweskiego ośrodka Gålå. W obliczu wciąż rozwijającej się pandemii koronawirusa kierownictwo Polskiego Związku Biathlonu wraz ze sztabem szkoleniowym zdecydowało się przenieść zgrupowania do Finlandii.

- Według pierwotnego scenariusza obie kadry po swoich zgrupowaniach odpowiednio w Szwecji i Norwegii miały wrócić jeszcze na kilka dni do kraju by stąd wyruszyć do Kontiolahti na pierwsze zawody Puchary Świata. Zdecydowaliśmy jednak, że chcemy być w Finlandii wcześniej, żeby tam na spokoju przejść wszystkie procedury związane z dopuszczeniem do startu. Ograniczamy tym samym podróże i minimalizujemy ryzyko zakażeń – powiedział Adam Kołodziejczyk, dyrektor sportowy PZBiath.

Imatra oddalona jest od Kontiolahti o zaledwie dwie i pół godziny drogi autem. Stadion Ukonniemi, na którym w listopadzie będą przygotowywać się reprezentanci Polski dysponuje trzydziestostanowiskową strzelnicą. Gospodarze obiektu zapewniają, że już pod koniec października przygotowane będzie aż 5km tras. W przeszłości trenowali tam chociażby reprezentanci Czech.

Kadra seniorek do Finlandii wyruszy 8 listopada, panowie dołączą do nich dzień później. W sumie obie reprezentacje spędzą poza domem nieprzerwanie ponad sześć tygodni, do kraju wrócą dopiero przed świętami po zakończeniu drugiego z pucharowych weekendów w Hochfilzen.

- Zdajemy sobie sprawę, że to może być spora niedogodność dla naszych reprezentantów. Z drugiej strony pomiędzy zgrupowaniami w Ramsau i Imatrze czekają ich niemal trzy tygodnie w domu. Trenerzy wiedzą już jak odpowiednio spożytkować ten czas – dodał Kołodziejczyk.

Wśród najbliższych planów seniorskich reprezentacji są badania lekarskie w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej. W poniedziałek do Warszawy udała się kadra seniorek, w kolejnych dniach to samo czeka kadrę seniorów, która dodatkowo podda się badaniom w Instytucie Sportu.

Powiązane osoby

 Polska | mężczyzna | Adam Kołodziejczyk