Tegoroczna zima bez Starych

Irina Starych ze względu na rekonwalescencję po operacji kręgosłupa zmuszona będzie odpuścić starty podczas zbliżającego się sezonu. Nie wiadomo czy 33-latka zdecyduje się jeszcze na powrót do kadry i podjęcie rywalizacji o start na igrzyskach, co zważywszy na jej dopingową przeszłość, może być dodatkowo utrudnione.

Ze względu na pandemię koronawirusa przygotowania rosyjskich biathlonistek rozpoczęły się dopiero w lipcu. Pierwszy obóz kadry w Iżewsku dla Iriny Starych trwał zaledwie kilka dni. Problemy z kręgosłupem spowodowały, że nie była w stanie uczestniczyć w treningach z resztą zespołu. Po szczegółowych badaniach okazało się, że potrzebna jest operacja.

- Starty w tym sezonie w jej przypadku nie wchodzą w rachubę. Rehabilitacja po operacji zajmie za dużo czasu - powiedział Maksim Kugajewski, trener Starych.

- Jestem jej bardzo wdzięczny za ostatnie dwa lata wspólnej pracy. Wielokrotnie byliśmy blisko świetnego rezultatu, ale na przeszkodzie zawsze stawał ból pleców. Dlatego uważam, że dzisiaj priorytetem dla Iriny powinien być powrót do zdrowia. Decyzja o tym czy kontynuować karierę czy poświęcić się wychowaniu dzieci należy do niej - dodał.

Starych to czterokrotna mistrzyni Europy. Trzy z czterech tytułów wywalczyła w 2017 roku podczas zawodów w Dusznikach-Zdroju stając się wówczas największą gwiazdą imprezy. Minionej zimy reprezentowała Rosję na MŚ w Anterselwie, gdzie wywalczyła szóste miejsce w sztafecie mieszanej i ósme miejsce w sztafecie kobiecej. Na jej karierę cieniem kładzie sie dwuletnia dyskwalifikacja za stosowanie EPO, która pozbawiła ją szansy na starty na igrzyskach w Soczi, a w konsekwencji również w Pjongczang.

Powiązane osoby

 Rosja | kobieta | Irina Starych