Ruszyła kolejna edycja

W poniedziałek sprawdzianem kadry seniorek na stadionie lekkoatletycznym AWF w Katowicach rozpoczęła się tegoroczna „Strefa Mocnych”. W jej ramach w ciągu najbliższych tygodni testy sprawnościowe i wydolnościowe przejdzie blisko 130 biathlonistów.

„Strefa Mocnych” to jeden z najnowszych projektów Polskiego Związku Biathlonu. Polega on na usystematyzowanym badaniu biathlonistów pod względem motoryki, siły, mocy, jak również predyspozycji strzeleckich. W ubiegłym roku sprawdzono pod tym kątem ponad 90 młodych zawodników. W najnowszej edycji oprócz reprezentantów kraju w kategoriach juniorskich, uczniów Szkół Mistrzostwa Sportowego oraz zawodników skupionych wokół Biathlonowych Ośrodków Szkolenia Sportowego Młodzieży udział wezmą również kadry seniorów.

To właśnie podopieczne trenera Michaela Greisa zainaugurowały tegoroczną „Strefę Mocnych”.

- Zawodniczki poddały się testom siły, wytrzymałości, skoczności oraz siły kończyn dolnych. Jednym z ich elementów był test Coopera. Jego zwyciężczynią została Anna Mąka, która przebiegła 3210 metrów - powiedział Adam Kołodziejczyk, dyrektor sportowy Polskiego Związku Biathlonu, a zarazem główny pomysłodawca projektu.

Niewiele gorsze wyniki uzyskały Karolina Pitoń  i Joanna Jakieła, które przebiegły odpowiednio 3190 metrów oraz 3150 metrów. W tej turze testów udziału nie bierze Monika Hojnisz-Staręga, z kolei Kamila Żuk z uwagi na uraz uczestniczy w wybranych elementach badań.

– Kolejnym elementem „Strefy Mocnych” jest sprawdzian strzelecki, który odbywa się w Bieruniu. Nazajutrz zawodniczki przejdą serię testów laboratoryjnych takich jak morfologia czy badanie składu ciała. Po śniadaniu czekają na nie testy mocy poszczególnych grup mięśniowych, testy VO2max oraz testy mocy maksymalnej na trenażerze konceptualnym – dodał Kołodziejczyk.

Bezpośrednio po zakończeniu badań w Katowicach, zawodniczki udadzą się na zgrupowanie w Dusznikach-Zdroju, które potrwa do 18 sierpnia.

Kolejne testy „Strefy Mocnych” odbędą się na początku przyszłego tygodnia. Tym razem weźmie w nich udział kadra seniorów. Akcja zakończy się w drugiej połowie września.

Powiązane osoby

 Polska | mężczyzna | Adam Kołodziejczyk