Biathlonowa mistrzyni Europy ofiarą internetowych hejterów

Elena Kruczinkina przyznała, że była adresatką nieprzychylnych wiadomości wysyłanych na jej profile w mediach społecznościowych. Bezpośrednią przyczyną fali internetowego hejtu była zmiana barw reprezentacyjnych z rosyjskich na białoruskie, której wraz z siostrą bliźniaczką Iriną dokonała dwa lata temu.

Jeszcze w sierpniu 2018 roku Elena Kruczinkina reprezentowała Rosję na mistrzostwach świata w biathlonie na nartorolkach w Novym Meście. Dwa miesiące później wraz z siostrą Iriną uzyskała zgodę rodzimej federacji na zmianę barw na białoruskie.

- Biorąc pod uwagę przyjazne stosunki między federacjami, a także interes samych sportowców, Rosyjski Związek Biatlonu zezwala na kontynuowanie ich działalności sportowej w ramach innych drużyn narodowych bez stosowania wobec nich dwuletniej karencji, o której mowa w artykule 9. Konstytucji IBU - można było przeczytać w oficjalnym oświadczeniu rosyjskiego związku.

Z perspektywy dwóch lat Elena Kruczinkina przyznała, że nie żałuje tej decyzji. 25-latka nie spodziewała się jednak, że zmiana reprezentacyjnych barw przez stosunkowo mało znane wówczas zawodniczki wywoła taką falę komentarzy w internecie.

- Staram się nie czytać komentarzy pod zdjęciami czy wywiadami, ale zaraz po przyjeździe na Białoruś moja skrzynka odbiorcza została zasypana prywatnymi wiadomościami. Pojawiło się wiele negatywnych komentarzy wypominających nam, że będziemy utrzymywane z podatków, na co te osoby najwyraźniej nie miały zbytnio ochoty. Początkowo mnie to zdenerwowało, bo przyjechałam z siostrą pomóc białoruskiej drużynie. Nie rozumiałam dlaczego na starcie jesteśmy tak niesprawiedliwie traktowane. Ostatecznie uznałam jednak, że każdy ma prawo do swojej opinii - powiedziała Elena w wywiadzie dla rosyjskiego dziennika Sport Express.

Jej kariera po transferze zdecydowanie nabrała tempa. Coraz lepiej zaczęła sobie radzić w zawodach Pucharu Świata, gdzie kilkukrotnie notowała już rezultaty na miarę drugiej dziesiątki. Przełomem w jej karierze był start na Mistrzostwach Europy w Raubiczach, gdzie w przekonującym stylu sięgnęła po tytuł mistrzowski w biegu pościgowym zapewniając jednocześnie swojej "nowej ojczyźnie" triumf w klasyfikacji medalowej całej imprezy.

- Reprezentacja Białorusi stała się dla mnie i mojej siostry nowym impulsem w naszych karierach. Ani przez chwilę nie żałujemy, że zgodziłyśmy się na przeprowadzkę. W Rosji panuje zbyt duża konkurencja by móc się przebić - dodała.

Siostry Kruczinkine nie są pionierkami jeśli chodzi o zmiany barw narodowych w biathlonie. Jest to zjawisko charakterystyczne głównie dla biathlonistów rosyjskich, którzy nie mogąc przebić się do pierwszej reprezentacji swojego kraju, zasilają kadry Białorusi, Ukrainy, Mołdawii czy Korei Południowej. Najbardziej znany przypadek Rosjanki odnoszącej sukcesy dla innego państwa to Anastazja Kuźmina, która już jako reprezentantka Słowacji została trzykrotną mistrzynią olimpijską.

Powiązane osoby

 Rosja | kobieta | Elena Kruczinkina