Duszniki-Zdrój letnim centrum treningowym reprezentacji Polski

W środę rozpoczęło się kolejne zgrupowanie kadry seniorek w Dusznikach-Zdroju. Biathlonistki będą trenować pod okiem Michaela Greisa aż do 17 lipca. Wkrótce dołączą do nich kolejne kadry szkoleniowe Polskiego Związku Biathlonu. Pierwsze zagraniczne zgrupowania planowane są dopiero w sierpniu oraz wrześniu.

Dla kadry seniorek to już drugi obóz w Dusznikach-Zdroju tego lata. Wcześniej trenowała tam od 5 do 18 czerwca. Trener Greis ponownie będzie miał pod swoją opieką osiem zawodniczek. Są to Monika Hojnisz-Staręga, Magdalena Gwizdoń, Kamila Żuk, Kinga Zbylut, Karolina Pitoń, Anna Mąka, Joanna Jakieła oraz Natalia Tomaszewska. Zgrupowanie potrwa 17 dni.

- W związku z odwołaniem MŚ w biathlonie na nartorolkach trener Michael Greis zrezygnował z sierpniowego zgrupowania w Ruhpolding. Zamiast tego kadra seniorek ponownie spotka się na obozie w Dusznikach-Zdroju. Na pierwszy wyjazd zagraniczny do Obertilliach dziewczyny udadzą się dopiero we wrześniu – powiedział Adam Kołodziejczyk, dyrektor sportowy Polskiego Związku Biathlonu.

Nieco wcześniej zagranicę wyjedzie kadra mężczyzn. Trener Anders Bratli zdecydował, że wraz ze swoimi podopiecznymi wybierze się na obóz wysokogórski do Ramsau już w sierpniu. Do tego czasu panowie również będą przygotowywać się w Dusznikach-Zdroju. Ich obóz rozpocznie się 13 lipca i potrwa równe dwa tygodnie.

- Obaj nasi trenerzy stwierdzili, że obiekt na Jamrozowej Polanie oraz Zieleniec zaspokajają ich potrzeby treningowe – dodał Kołodziejczyk.

Co ciekawe w Dusznikach-Zdroju trenować będą również kadra B (13-22 lipca) oraz kadra młodzieżowa (10-24 lipca).

- Będzie to okazja dla trenerów pierwszych reprezentacji by dokonać pełnego przeglądu kadr. Grupy będą mieszkać w jednym hotelu, będą się również mijać na treningach, na pewno będą możliwości do wzajemnej obserwacji – ocenił nowy dyrektor sportowy PZBiath.

Kołodziejczyk, który w minionych dwóch sezonach opiekował się kadrą mężczyzn, a wcześniej przez lata z sukcesami prowadził reprezentację kobiet, sam zaangażowany jest w pracę trenerską w programie „Talent”.

- Jest to bezpośrednie zaplecze kadry młodzieżowej. Większość uczestników programu pochodzi z rocznika 2003 i 2004, który następnej zimy będzie rywalizował w EYOFach. Są też młodsi zawodnicy jak Jakub Potoniec i Michał Szatkowski, którzy w ostatnich dwóch sezonach zdominowali rywalizację w zawodach „Celuj w Igrzyska” czy Klaudia Niedurny, która rok temu wygrała Liatoppen Festival – powiedział.

- Udział w programie ma być bodźcem dla tych młodych zawodników, dla większości są to pierwsze zgrupowania reprezentacyjne w życiu. Takie obycie może ułatwić ich przyszłe funkcjonowanie w kadrze młodzieżowej. Idea jest taka by oprócz zawodników, kolejne doświadczenia zbierali również młodzi i zdolni trenerzy. Stąd obecność podczas niedawnego zgrupowania w Ustce Agnieszki Cyl, której dodatkowym atutem jest przeszłość wybitnego sportowca. Pomagała nam już przy okazji Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w Lozannie, chcemy dalej zwiększać jej potencjał trenerski  - zakończył Kołodziejczyk.

Kolejna konsultacja szkoleniowa programu „Talent” zaplanowana jest na przełomie lipca i sierpnia w Dusznikach-Zdroju.

Powiązane osoby

 Polska | mężczyzna | Adam Kołodziejczyk