Kolejna medalistka wielkich imprez rozstaje się z biathlonem

Veronika Vitkova za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowała, że kończy karierę biathlonistki. Czeszka, która w przeszłości stawała na podium zarówno igrzysk olimpijskich, jak i mistrzostw świata przerwała starty na początku sezonu 2019/20.

W minionym sezonie 31-letnia biathlonistka z Janowa nad Nisą wystartowała tylko w Ostersund. Słabe wyniki połączone z ogólnym zmęczeniem organizmu skłoniły ją do tego by zrobić sobie krótką przerwę w startach. Urlop przedłużył się jednak aż do końca sezonu zimowego.

- Początkowo planowałam wrócić wiosną do treningów. Z biegiem czasu pragnienie powrotu malało. Prawdopodobnie podświadomie przeczuwałam, że nie uda mi się odzyskać dawnej formy. Teraz cała sytuacja sama się rozwiązała - powiedziała Vitkova, która jesienią tego roku zostanie po raz pierwszy mamą. - Rozpoczyna się nowy etap w moim życiu - dodała.

Vitkova jest dwukrotną medalistką igrzysk olimpijskich. W Soczi wraz z drużyną sięgnęła po srebro w sztafecie mieszanej, cztery lata później w Korei była trzecia w sprincie. W swoim dorobku ma również złoto mistrzostw świata w sztafecie mieszanej z 2015 roku oraz brąz w tej samej konkurencji wywalczony dwa lata wcześniej. 

W styczniu 2015 roku w Oberhofie odniosła swoje jedyne zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Łącznie na pucharowym podium stała trzynastokrotnie. Cztery razy kończyła sezon w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej PŚ. Najwyżej - tuż za podium - uplasowała się w niej w sezonie 2014/15.

Czeszka jest piątą zawodniczką z medalem MŚ lub IO w dorobku, która w ostatnim czasie oficjalnie poinformowała o zakończeniu kariery sportowej. W sezonie 2020/21 na starcie nie staną również Kaisa Makarainen, Synnoeve Solemdal, Celia Aymonier oraz Alexia Runggaldier.

Powiązane osoby

 Czechy | kobieta | Veronika Vitkova