Były rywal Sikory wraca w roli trenera

Alexander Wolf starty jako biathlonista zakończył w 2011 roku. Teraz dwukrotny brązowy medalista MŚ wraca w roli trenera reprezentacji Szwajcarii. Swoje obowiązki przejmie z dniem 1 maja.

Jako zawodnik 41-letni aktualnie Wolf był w pierwszej dekadzie XXI wieku wyróżniającą się postacią. Trzykrotnie wygrał zawody Pucharu Świata, trzynastokrotnie stawał na ich podium. Życiowy sukces odniósł na Mistrzostwach Świata w 2008 roku, gdy wywalczyła brązowy medal w biegu pościgowym. Trzeci był wówczas również w sztafecie (jednym z jego partnerów był obecny trener Polek Michael Greis). Ostatnie pucharowe starty zaliczył w marcu 2011 roku, dalsze kontynuowanie kariery uniemożliwiło mu zdrowie.

Niemiec płynnie przeszedł do pracy trenerskiej. Przez ostatnie sześć lat opiekował się młodymi biathlonistami w liceum sportowym w Oberhofie. Zebrane doświadczenie chciał spożytkować w pracy ze starszymi zawodnikami, jednak w Niemieckim Związku Narciarskim nie znaleziono dla niego zajęcia. Zasugerowano wręcz by pracy z reprezentacją uczył się za granicą. Wtedy pojawiła się propozycja ze Szwajcarii.

- Jest to świetna okazja do tego, aby dalej się rozwijać i zrobić kolejny krok jako trener. Szwajcarzy mają silny zespół z dużymi nazwiskami. Benjamin Weger jest dla mnie zdecydowanie jednym z liderów światowego biathlonu. Jest również wielu młodych sportowców, w ostatnich latach w Szwajcarii mocno skupiono się na pracy z młodzieżą - powiedział były rywal Tomasza Sikory cytowany przez portal xc-ski.de.

Wolf na stanowisku trenera Szwajcarów zastąpi swojego rodaka Joerna Wollschlagera. Jego asystentem będzie Daniel Hackhofer. Za reprezentację kobiet tego kraju w dalszym ciągu odpowiedzialna będzie Austriaczka Sandra Flunger.

W ubiegłym sezonie zdecydowanie lepiej wiodło się paniom, które świetnie radziły sobie w biegach sztafetowych zajmując ostatecznie drugie miejsce w pucharowej klasyfikacji tej konkurencji. Najlepszy wynik męskiej części reprezentacji to piąte miejsce Benjamina Wegera w biegu na 20km podczas MŚ w Anterselwie.

Powiązane osoby

 Niemcy | mężczyzna | Alexander Wolf