Brąz dla Polski! Jakieła trzecia w biegu długim!

Joanna Jakieła wywalczyła w Hochfilzen brązowy medal Mistrzostw Europy Juniorów w biegu indywidualnym. Polka nie miała sobie równych na trasie!

Bieg rozgrywany był na dystansie 12,5km, warunki panujące na trasie nie należały do najłatwiejszych. Temperatura sięgająca 9 stopni Celsjusza powodowała, że śnieg zrobił się grząski. W żaden sposób nie przeszkodziło to Joannie Jakiele, która uzyskała najlepszy czas biegu w stawce 83 zawodniczek.

Polka świetnie spisywała się w strzelaniu w postawie leżąc notując stuprocentową skuteczność. W stójce spudłowała trzykrotnie, a karne minuty nie zepchnęły jej z podium. Jakieła przegrała tylko z bezbłędnie strzelającymi Anną Gandler z Austrii oraz Aminą Iwanową z Rosji.

To pierwsze indywidualne podium Jakieły na arenie międzynarodowej. Wcześniej 21-latka stawała na podium MEJ w drużynie. Dwa lata temu w Pokljuce wraz z Natalią Tomaszewską, Przemysławem Pancerzem i Marcinem Szwajnosem w sztafecie mieszanej.

Nieźle zaprezentowała się również Magda Piczura, która spudłowała tylko raz i zajęła wysokie siedemnaste miejsce. Gorzej wypadły pozostałe dwie nasze reprezentantki. Daria Gembicka i Natalia Tomaszewska do czasu biegu miały doliczone aż sześć minut kary za niecelne strzelanie i sklasyfikowane zostały odpowiednio na 49. i 52. miejscu.

Do południa w Hochfilzen rywalizowali juniorzy. Z Polaków najlepiej wypadł Jan Guńka, który uplasował się na 32. pozycji. Zawodnik z Kościeliska spudłował czterokrotnie. Trzy niecelne strzały zanotował Przemysław Pancerz, co przy jego czasie biegu dało mu 44. lokatę. Wojciech Filip z 75% skutecznością strzelecką wywalczył 52. miejsce. Dwadzieścia lokat niżej sklasyfikowano Wojciecha Skorusę, który zaliczył aż siedem pudeł.

Mistrzem Europy juniorów w biegu na 15km został Viteslav Hornig z Czech. Drugi był Słoweniec Alex Cisar, a trzecie miejsce zajął Włoch Patrick Braunhofer. Wszyscy trzej strzelali bezbłędnie.

Z uwagi na "dynamiczną sytuację" ws. zagrożenia epidemii koronowirusa organizatorzy imprezy wraz z IBU zmienili program imprezy. W czwartek zamiast sztafet mieszanych rozegrane zostaną sprinty. Uznano bowiem, że priorytet mają konkurencje indywidualne.

WYNIKI
BIEG INDYWIDUALNY JUNIOREK
BIEG INDYWIDUALNY JUNIORÓW

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Joanna Jakieła