Tiril Eckhoff wyraźnie pokonała kryzys i wróciła na czołowe miejsca pucharowych zawodów. Jak przyznała po biegu masowym w Novym Meście, w powrocie to formy strzeleckiej bardzo pomógł jej dobry przyjaciel i trener Patrick Oberegger.

Eckhoff wróciła na pierwsze miejsce podium po bardzo rozczarowującym starcie w Pokljuce, a przede wszystkim nieudanych występach indywidualnych na Mistrzostwach Świata.

- To zwycięstwo jest dla mnie bardzo ważne. Miałam problemy ze strzelaniem w Anterselwie. Wróciłam do domu podłamana, ale pomógł mi mój dobry przyjaciel i trener Patrick. Dzięki nim moje strzelanie znowu jest dobre – przyznała.

Norweżka świetnie poradziła sobie w trudnych warunkach, jakie panowały na trasach w Novym Meście. Sporo zawodniczek wielokrotnie pudłowało i nie radziło sobie z biegiem w grząskim śniegu.

- Warunki dzisiaj były ciężkie. Myślę, że byłam bardzo szybka w pierwszych strzelaniach. W stójce potrzebowałam więcej czasu, nie czułam się pewnie. Musiałam włożyć więcej pracy w to, żeby trafić we wszystkie cele. Cieszę się, że mi się udało – stwierdziła.

Hanna Oeberg nie straciła pewności siebie po jednym pudle, jakie przydarzyło jej się już podczas pierwszego strzelania.

- Wiedziałam, że musze pozostać spokojna, że jestem wstanie trafiać jeszcze wiele razy i że muszę walczyć na trasie. Starałam się trzymać dobrych biegaczek. Obie moje stójki były bardzo dobre, cieszę się, że odzyskałam pewność siebie. Warunki dzisiaj były ciężkie, śnieg był bardzo mokry – opowiedziała.

Franziska Preuss bardzo równo startuje w tegorocznym Pucharze Świata, większość jej indywidualnych startów to miejsca w pierwszej dziesiątce. Jednak dopiero w Novym Meście po raz pierwszy udało jej się stanąć na podium.

- Start był bardzo ciężki, walczyłam od pierwszych metrów. Szczególnie pierwsza runda była stresująca, wszystkie zawodniczki chciały być pierwsze. Większość trasy była rozmiękła i wolna. Słońce mocno świeciło. Tylko niektóre fragmenty w lesie były bardziej zmrożone. Było ciężko. Starty tutaj były dla mnie dobre, szczególnie jeśli chodzi o stójkę, więc starałam się nie tracić koncentracji. To był klucz do sukcesu – podsumowała.

Biathlonistki i biathloniści przeniosą się teraz do Kontiolahti. Pierwszy start pań, w biegu sprinterskim, zaplanowano na 13 marca. Start o 15.30.   

Powiązane osoby

 Szwecja | kobieta | Hanna Oeberg

 Niemcy | kobieta | Franziska Preuss

 Norwegia | kobieta | Tiril Eckhoff