Białoruski dzień na zakończenie ME

Sergiej Boczarnikow wygrał bieg pościgowy mężczyzn, Jelena Kruczinkina była bezkonkurencyjna w rywalizacji kobiet. Białoruś dzięki dwóm złotym medalom na zakończenie ME w Raubiczach zwyciężyła w klasyfikacji medalowej tej imprezy.

Matwiej Elisjejew i Andrejs Rastorgujevs, którzy zdominowali sobotni sprint, w niedzielę pudłowali i szybko stracili prowadzenie na rzecz Sergieja Boczarnikowa. Białorusin świetnie spisywał się na strzelnicy i przed ostatnią wizytą na niej miał ponad minutę przewagi nad rywalami. Zapas ten okazał się pomocny, bo 32-latek spudłował dwa razy. Goniący go Sturla Laegreid i Sivert Bakken też meldowali się na karnej rundzie, dzięki czemu Boczarnikow mógł finiszować na pierwszym miejscu. To jego drugie złoto na tych ME - w środę triumfował w supersprincie. Lepszym z dwójki Norwegów okazał się Laegreid, który w walce o srebro wyprzedził Bakkena o 17 sekund. Elisjejew dotarł do mety na siódmym miejscu, Rastorgujevs był dopiero dziesiąty. 

Andrzej Nędza-Kubiniec spudłował pięciokrotnie i do mety dotarł na 56. miejscu ze stratą sześciu i pół minuty. Jeszcze słabiej na strzelnicy poszło Annie Mące, która biegała aż osiem karnych rund. Dzięki sporej liczbie absencji Polka była w stanie poprawić się o jedno miejsce względem sprintu. Finiszowała na 43. miejscu.

Dwie z absencji dotyczyły reprezentantek Polski. Już w sobotę trener Michael Greis zdecydował się dać wolne Kindze Zbylut, która na starcie niedzielnego biegu pościgowego miałaby trzy minuty straty. Inaczej miała się sprawa z Kamilą Żuk, która w sprincie wywalczyła 15. miejsce. Polka miała walczyć o poprawę tej pozycji w biegu pościgowym, ale po przestrzeliwaniu wycofała się ze startu ze względu na ból w lewej nodze. Trener Greis wspólnie zdecydowali, że w obliczu czwartkowego startu w Pucharze Świata w Novym Meście, należy odpuścić ostatni start w Mińsku.

Kapitalny występ zaliczyła Elena Kruczinkina, która strzelała bezbłędnie i wykorzystując pudła rywalek awansowała z jedenastej lokaty na starcie na pierwszą na mecie. Rosjanka startująca w barwach Białorusi uzyskała 17 sekund przewagi nad Kristiną Rezcową - dla obu są to największe sukcesy w karierze. Jako trzecia finiszowała Elisabeth Hoegberg. Doświadczona Szwedka prowadziła do ostatniego strzelania, na którym spudłowała dwukrotnie.

WYNIKI
BIEG POŚCIGOWY MĘŻCZYZN
BIEG POŚCIGOWY KOBIET

fot. wikicommons

Powiązane osoby

 Białoruś | mężczyzna | Sergiej Boczarnikow