Windisch skorzystał z prawa mistrza

Znamy już nazwiska trzydziestu zawodników, którzy ostatniego dnia MŚ w Anterselwie zmierzą się w biegu ze startu wspólnego. W tym gronie zabrakło miejsca dla Grzegorza Guzika.

Polak w środowym biegu na 20km stanął niespodziewanie przed szansą pierwszego w karierze awansu do biegu ze startu wspólnego. Guzik zajął jednak 41. miejsce i nie powiększył swojego dorobku punktowego. Jak się później okazało do uzyskania kwalifikacji zabrakło mu szesnastu pucharowych punktów. Przepustkę wywalczyłby zajmując 25. lokatę. Jedynym polskim akcentem ostatniego dnia mistrzostw będzie więc start Moniki Hojnisz-Staręgi, która kwalifikację uzyskała dzięki zajmowanemu miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Zasady kwalifikacji do biegu ze startu wspólnego podczas mistrzostw świata oraz igrzysk olimpijskich różnią się nieco od tych znanych z Pucharu Świata. Trzydziestkę uczestników stanowią medaliści poprzednich konkurencji, najlepsza piętnastka Pucharu Świata oraz zawodnicy, którzy w trakcie trzech rozegranych wcześniej biegów zdobyli najwięcej punktów do klasyfikacji. Dodatkowo w biegu obowiązuje limit czterech biathlonistów reprezentujących jeden kraj.

Ten ostatni zapis dotyczy sytuacji w kadrze Norwegii, bo kwalifikację uzyskało aż pięciu zawodników: Johannes Boe, Tarjei Boe, Johannes Dale, Vetle Christiansen i Erlend Bjoentegaard. Trenerzy będą musieli z tego grona wybrać jedną osobę, która w niedzielę będzie tylko kibicem.

Inny zapis regulaminowy pomógł przedstawicielowi gospodarzy mistrzostw. Dominik Windisch wystartuje w niedzielnym biegu tylko dzięki dzikiej karcie przysługującej obrońcom tytułu. Włoch jest aktualnie poza czołową piętnastką PŚ, a na MŚ w trzech biegach wywalczył okrągłe zero punktów. Był 48. w sprincie, 51. w biegu pościgowym i 75. w biegu indywidualnym.

Bieg ze startu wspólnego mężczyzn rozegrany zostanie w niedzielę o godzinie 15:00. Dzień wcześniej rozegrane zostaną biegi sztafetowe, natomiast w czwartek zaplanowany jest wyścig par mieszanych.