Jakieła w dziesiątce, bezbłędna Piczura!

W ostatniej konkurencji MŚJ w Lenzerheide - biegu pościgowym juniorek - Joanna Jakieła wywalczyła dziewiąte miejsce. Bardzo dobrze zaprezentowała się również Magda Piczura, która po bezbłędnym strzelaniu awansowała do drugiej dziesiątki.

Piczura była jedną z zaledwie trzech zawodniczek, które ani razu nie skręcały na karną rundę. Polka konsekwentnie po każdym dobrym strzelaniu poprawiała swoją lokatę. Wybiegając na ostatnie okrążenie zajmowała nawet dziesiąte miejsce, na mecie zameldowała się jako czternasta, co jest wyrównaniem jej najlepszego startu na MŚJ.

Jedną z zawodniczek, która wyprzedziła ją przed metą była Joanna Jakieła. Zawodniczka, która latem przygotowywała się z kadrą A znów miała problemy na strzelnicy - spudłowała pięciokrotnie - ale nie miała sobie równych w biegu. Dystans 10km pokonała zdecydowanie najszybciej. Drugą pod tym względem Niemkę Sabrinę Barun wyprzedziła o 21 sekund. To pomimo znacznych strat poniesionych w strzelaniu pozwoliło awansować jej do czołowej dziesiątki. Dziewiąte miejsce jest nie tylko najlepszym indywidualnym rezultatem reprezentanta Polski na tych mistrzostwach, ale również wyrównaniem lokaty, jaką Jakieła wywalczyła w tej konkurencji przed rokiem.

Trzecia z Polek, Natalia Tomaszewska, biegała pięć karnych rund i do mety dotarła na 44. miejscu ze strata nieco ponad sześciu minut do zwyciężczyni.

A tą, podobnie jak w sprincie, była Anastazja Szewczenko. Rosjanka jest ósmą zawodniczką w historii MŚJ, której udało się wywalczyć taki dublet. Przed nią dokonywały tego Jekaterina Bekh (2019), Hanna Oeberg (2016), Dorothea Wierer (2011), Magdalena Neuner (2008), Swietłana Slepcowa (2007), Sabrina Buchholz (2000) i Martina Glagow-Beck (1999).

Szewczenko strzelała bezbłędnie i ani na chwilę nie straciła prowadzenia. Do mety dotarła piętnaście sekund przed Aasne Skrede, która powtórzyła tym samym lokatę ze sprintu. Również trzecie miejsce nie uległo zmianie i swój kolejny medal na tych MŚJ wywalczyła Milena Todorowa z Bułgarii.

WYNIKI

Powiązane osoby

 Rosja | kobieta | Anastazja Szewczenko

 Bułgaria | kobieta | Milena Todorowa

 Polska | kobieta | Magda Piczura

 Polska | kobieta | Joanna Jakieła