Norweżki górą, premierowe podium Szwajcarek

Karoline Knotten, Ingrid Tandrevold, Tiril Eckhoff i Marte Olsbu Roeiseland wygrały bieg sztafetowy na zakończenie rywalizacji w Ostersund. Polki zajęły trzynaste miejsce.

Trener Michael Greis zdecydował się przemeblować ustawienie sztafety w porównaniu do ubiegłego sezonu. Jako pierwsza na trasę ruszała Magdalena Gwizdoń, która już na pierwszym strzelaniu spudłowała trzykrotnie i zajmowała 19. miejsce. W stójce była bezbłędna, ale słabszy bieg spowodował, że do mety swojego odcinka dotarła jako osiemnasta ze stratą minuty i 44 sekund.

Sporo udało się odrobić Monice Hojnisz-Starędze. Druga z Polek w dwóch strzelaniach posiłkowała się tylko jednym dodatkowym pociskiem i awansowała na dziesiąte miejsce.

W czołowej dziesiątce Polki gościły tylko do piątego strzelania. Kamila Żuk spudłowała dwukrotnie i spadła na trzynaste miejsce. Po trzech niecelnych strzałach w stójce dała się wyprzedzić jeszcze Białorusince, ale na trasie udanie się jej zrewanżowała. Kinga Zbylut ruszała więc jako trzynasta i pozycję tę po batalii z Estonką utrzymała.

Walkę o zwycięstwo na ostatnim odcinku stoczyły między sobą sztafety Szwecji, Norwegii, Niemiec i Szwajcarii. Z tego grona najlepiej wypadła Marte Olsbu Roeiseland. Norweżka miała co prawda lekkie problemy na strzelnicy podczas swojej drugiej wizyty, ale przy kapitalnej postawie na trasie reszta rywalek nie miała szans.

Jako druga na ostatnią rundę biegową ruszała Hanna Oeberg, za plecami której znajdowała się Lena Haecki. Franziska Preuss traciła około pięciu sekund do podium. Kilometr przed metą zaatakowała Szwajcarka i drugiego miejsca już nie oddała. Sztafeta szwajcarska złożona z sióstr Gasparin i Leny Haecki po raz pierwszy w historii stanęła na pucharowym podium. W drużynie Szwecji, która ostatecznie wywalczyła trzecie miejsce na wyróżnienie zasługuje zwłaszcza Elvira Oeberg, młodsza siostra Hanny, która na drugiej zmianie wyprowadziła sztafetę na prowadzenie.

Teraz rywalizacja przeniesie się do Hochfilzen, gdzie od piątku do niedzieli rozegrane zostaną sprinty, biegi pościgowe oraz ponownie sztafety.

WYNIKI