Mistrzowie świata znów najlepsi

Norwegia wygrała bieg sztafetowy mężczyzn podczas zawodów Pucharu Świata w Ostersund. Na podium stanęły również zespoły z Francji i Włoch. Łukasz Szczurek, Grzegorz Guzik, Andrzej Nędza-Kubiniec i Mateusz Janik zajęli 16. miejsce.

Skład zwycięskiej sztafety to Johannes Dale, Erlend Bjoentegaard, Tarjei Boe i Johannes Boe. Norwegowie objęli prowadzenie po piątym strzelaniu i nie oddali go do końca. Na ostatniej zmianie doszło do pojedynku Johannesa Boe z Martinem Fourcade’m. Ruszając na ostatnią rundę Norweg miał tylko siedem sekund przewagi nad Francuzem, na mecie różnica między dwoma wielkimi rywalami wyniosła już ponad pół minuty.

Trzecie miejsce zajęli Włosi, którzy mogli pochwalić się najlepszym strzelaniem w stawce. Dominik Windisch i jego koledzy dobierali w sumie tylko ośmiokrotnie. Tuż za podium uplasował się zespół rosyjski, a pierwszą dziesiątkę uzupełniły kolejno Szwecja, Ukraina, Słowenia, Niemcy, Bułgaria i Szwajcaria.

Polacy pobiegli dokładnie w takim samym zestawieniu jak dziewięć miesięcy wcześniej podczas Mistrzostw Świata. Wtedy zakończyło się to szesnastą pozycją. Dzisiaj długo zapowiadało się na lepszy rezultat. Przez moment – po trzecim strzelaniu – Polacy zapukali nawet do pierwszej dziesiątki. Większość wyścigu spędzili na lokatach na początku drugiej dziesiątki. Ostatecznie z dwoma karnymi rundami na koncie powtórzyli wynik z MŚ.