Koreańska Rosjanka chce do Serbii

Rosyjska biathlonistka Jekaterina Awwakumowa, która od 2016 roku reprezentowała Koreę Południową teraz chce startować dla... Serbii. Trwają procedury mające na celu zmianę barw narodowych przez 29-latkę.

Awwakumowa urodziła się w 1990 roku w Sankt Petersburgu i do 2016 roku pozostawała wierna swoim ojczystej reprezentacji, dla której wywalczyła m. in. złoty medal MŚ w biathlonie na nartorolkach. Nie potrafiąc przebić się do pierwszej reprezentacji wraz z Anną Froliną, Timofiejem Łapszynem i Aleksandrem Starodubcem postanowiła wzmocnić biathlonową reprezentację Korei Południowej przed igrzyskami w Pjongczang.

Początki w nowych barwach były obiecujące. Na MŚ w Hochfilzen w 2017 roku w biegu na 15km wywalczyła świetne piąte miejsce. Na samych igrzyskach już tak dobrze nie było, ale szesnaste miejsce w biegu indywidualnym powodem do wstydu nie było. Po zawodach olimpijskich Awwakumowa wystartowała jeszcze w Oslo i słuch po niej zaginął. Ubiegłej zimy nie zaliczyła ani jednego startu. 

Teraz jej nazwisko pojawia się w kontekście kolejnej zmiany barw reprezentacyjnych. Awwakumowa ma w przyszłości startować dla... Serbii.

- Zakończyliśmy już procedurę uzyskania serbskiego obywatelstwa. Zmiana reprezentacji jest uzgodniona z koreańskim związkiem, ale sam transfer zależeć będzie od decyzji Międzynarodowej Unii Biathlonowej, która wkrótce powinna odnieść się do naszej prośby. Wiem, że zasady dotyczące zmian reprezentacji ulegają zmianom, więc cały proces może się trochę opóźnić - powiedział Velimir Vukadin, prezes serbskiej federacji.

W przeszłości zdarzały się oczywiście przypadki wielokrotnych zmian reprezentacji, ale wynikały one ze zmian politycznych (np. ścieżka ZSRR-WNP-Rosja-Białoruś). Zawodnika, który mógłby się "pochwalić" tak egzotycznymi transferami w biathlonie chyba jeszcze nie było.

To jednak nie jedyna szykująca się zmiana przynależności reprezentacyjnej. Chęć startu w barwach innych niż rosyjskie zgłosiły bowiem Olga Jakuszowa i Olga Podczufarowa. W kontekście tej drugiej wymienia się Słowenię lub Mołdawię.

Powiązane osoby

 Korea Południowa | kobieta | Jekaterina Awwakumowa