Domraczewa odebrała kulę

Obecność Darii Domraczewej w Raubiczach podczas Mistrzostw Świata w biathlonie na nartorolkach była pretektem do pewnej zaległej uroczystości. Wiceprezydent IBU Jiri Hamza wręczył Białorusince... małą kryształową kulę za zwycięstwo w klasyfikacji biegu pościgowego w sezonie 2014/15.

Żeby zrozumieć o co chodzi trzeba się cofnąć o rok. W maju 2018 roku rosyjska biathlonistka Jekaterina Głazyrina została zdyskwalifikowana przez IBU za złamanie przepisów antydopingowych.  Jej nazwisko pojawiło się w raporcie McLarena - dokumencie opisującym system dopingowy w Rosji. Biathlonistka została zdyskwalifikowana pomimo, że żadna z kontroli dopingowych w wyniku manipulowania próbkami nie wykazała stosowania zakazanych środków. Na podstawie dowodów stwierdzono, że Głazyrina stosowała doping co najmniej od 19 grudnia 2013 roku i właśnie tę datę uznano za graniczną w kontekście wymazania wyników Rosjanki z tabel.

Usunięcie Głazyriny oznaczało pewne przetasowania w statystykach. Rosjanka straciła bowiem podium w biegu pościgowym w 2014 roku w Hochfilzen, co znaczyło, że drugie miejsce zajęła wówczas Anais Bescond, a na trzecie miejsce awansowała inna z Rosjanek Olga Podczufarowa. Co ważniejsze oznaczało to również zmiany w klasyfikacji biegu pościgowego za sezon 2014/15. Wygrała ją Kaisa Makarainen, która zgromadziła o jeden punkt więcej od Darii Domraczewej. Dyskwalfikacja Głazyriny sprawiła, że Domraczewa odrobiła ten punkt. Przy równej liczbie punktów mała kryształowa kula należała się Białorusince, która miała więcej indywidualnych zwycięstw.

Zaległości w naprawianiu szkód w tabelach z triumfatorami postanowiono nadrobić w Raubiczach.

- Cieszę się, że wręczenie nagrody odbyło się w Mińsku. Z drugiej jednak strony radość z wygranej uzyskanej kilka lat temu jest trochę dziwna. Sport powinien być uczciwy, a wtedy wszystkkie nagrody znajdą swoich właścicieli w odpowiednim czasie - powiedziała Domraczewa.

Co ciekawe sprawczyni całego zamieszania - Jekaterina Głazyrina - w tym samym czasie notowała pierwsze starty po dyskwalifikacji za doping. W supersprincie wywalczyła brąz, a w sprincie sięgnęła po złoto.

Powiązane osoby

 Białoruś | kobieta | Daria Domraczewa