Chinki rosną w siłę, dziewiąte miejsce Jakieły

Po zimowych sukcesach Fenqi Meng przyszedł czas na letnią dominację Yuanmeng Chu. Chinka wygrała bieg pościgowy juniorek na nartorolkowych MŚ w Raubiczach i jest to dla niej już trzeci medal tej imprezy. Dziewiąte miejsce wywalczyła Joanna Jakieła.

Chiny od roku coraz poważniej myślą o budowie silnej reprezentacji na igrzyska olimpijskie w Pekinie. Poprzedniego lata trenerami reprezentacji zostali Josef Oberlacher i Tobias Torgersen, tej wiosny do sztabu dołączył Jean-Pierre Amat, współtwórca siły francuskiego biathlonu, jeden z najbardziej cenionych ekspertów od strzelania w biathlonie. To właśnie on stał w Raubiczach za lunetą i mógł cieszyć się z kolejnych sukcesów swojej podopiecznej.

Yuanmeng Chu starty w tych MŚ rozpoczęła od srebra w supersprincie. W kolejnych dwóch konkurencjach nie miała już sobie równych. W dzisiejszym biegu pościgowym spudłowała dopiero podczas ostatniego strzelania i spokojnie dowiozła pierwsze miejsce do mety. Na drugą lokatę z trzeciej po sprincie awansowała Anastazja Gorejewa z Rosji, a po brąz sięgnęła Anna Kryvonos. Ukrainka była dopiero dziesiąta w sprincie.

Najlepszą z Polek była Joanna Jakieła, która dotarła do mety na dziewiątym miejscu. Pozycja ta mogłaby być lepsza, gdyby nie aż sześć karnych rund, które uniemożliwiały Polce złapanie kontaktu z grupą walczącą o medale. W biegu Jakieła należała do wyróżniających się zawodniczek notując czwarty czas dnia.

Słabiej niż do tej pory spisała się Magda Piczura. Zawodniczka, która zarówno w supersprincie, jak i w sprincie meldowała się w pierwszej dziesiątce, tym razem dotarła do mety na 23. miejscu po drodze zaliczając cztery karne rundy. Awans o trzynaście lokat względem sprintu zanotowała Daria Gembicka, która z czterema pudłami na koncie uzyskała 16. rezultat. Natalia Tomaszewska (sześć karnych rund) finiszowała na 25. miejscu, natomiast Kamilę Cichoń (cztery karne rundy) sklasyfikowano na 28. pozycji.

To był ostatni start reprezentantów Polski w Raubiczach. Nasi juniorzy wracają z Białorusi bez zdobyczy medalowych, ale z trzema miejscami w TOP 10 (10. miejsce w supersprincie i 5. miejsce w sprincie Magdy Piczury oraz 9. miejsce Joanny Jakieły w biegu pościgowym).

WYNIKI

Powiązane osoby

 Chiny | kobieta | Yuanmeng Chu

 Polska | kobieta | Joanna Jakieła