Pierwsze zawody w biathlonie letnim za nami

Pierwszym akcentem letniej rywalizacji na krajowym podwórku były zawody Pucharu Polski w biathlonowym crossie. W Kościelisku wystartowało ponad dwustu zawodników i zawodniczek. Mistrzostwa Polski w tej odmianie biathlonu odbędą się w ostatni weekend czerwca w Dusznikach-Zdroju.

W sobotę rozegrano bieg sprinterskie, w niedzielę w programie znalazły się biegi pościgowe. W rywalizacji seniorek na starcie zabrakło zawodniczek pierwszej reprezentacji. W starciu członkiń kadry B zwycięstwo odniosła Magdalena Gwizdoń. Biathlonistka BLKS Żywiec strzelała najlepiej w całej stawce (dwie karne rundy) i o 48 sekund wyprzedziła Karolinę Pitoń. W biegu pościgowym na start zdecydowały się tylko trzy zawodniczki. Wygrała Klaudia Cichoń przed siostrami Tupta z Kasiny Wielkiej. Wśród seniorów chętnych na start w biegu pościgowym nie było, w sprincie Andrzej Nędza-Kubiniec wygrał ze swoim młodszym bratem Tadeuszem. Trzeci był Marcin Szwajnos, a dopiero czwarty Łukasz Szczurek. Wszyscy zmieścili się jednak w trzydziestu sekundach straty.

Ciekawie wyglądał przebieg rywalizacji w kategorii juniorów. W obu konkurencjach na podium gościł bowiem inny zestaw medalistów. Sprint wygrał Michał Neumann, drugi był Łukasz Bałęczny, a trzeci Dawid Woźniak. W biegu pościgowym jako pierwszy linię mety przeciął Wojciech Filip, a kolejne miejsca zajęli Mateusz Gierczyk i Wojciech Janik. Wśród juniorek długo zapowiadało się na podwójne zwycięstwo Karoliny Janko z UKS Statima Biathlon Team Chorzów, która jednak po trzech pudłach na ostatnim strzelaniu biegu pościgowego przegrała z Magdą Piczurą.

Dwa przekonujące zwycięstwa odniósł Marcin Zawół. Junior młodszy reprezentujący MKS Karkonosze Jelenia Góra za każdym razem osiągał przewagę ponad minuty nad kolejnym zawodnikiem. Tylko pięć sekund dzieliło dwie najlepsze juniorki młodsze w sprincie. O tyle Justyna Panterałka pokonała Patrycję Stanek. W biegu pościgowym po ataku z piątego miejsca najlepsza okazała się Klaudia Topór.

Biegi zawodników urodzonych w latach 2003-2004 zdominowali Konrad Badacz (MKS Karkonosze Jelenia Góra) oraz Patrycja Mecler (UKS Statima Biathlon Team Chorzów). Oboje wygrali obie konkurencje, a ich przewaga w biegu pościgowym wyniosła niemal dwie minuty.

Dobrą formę z zimy potwierdził młodzik młodszy Jakub Potoniec. Zawodnik MUKN Pod Stróżą, który wygrał klasyfikację generalną "Celuj w Igrzyska" nie miał sobie równych zarówno w sobotę, jak i w niedzielę. W rywalizacji młodziczek młodszych sprint wygrała Martyna Prajsnar z Chorzowa, natomiast w niedzielnym pościgu linię mety jako pierwsza przecięła Anna Bogdal z warszawskich Bielan.

Wyniki:
SPRINT
BIEG POŚCIGOWY