Zwyciężczyni ostatniego w tym sezonie biegu sprinterskiego okazała się też być zdobywczynią małej Kryształowej Kuli w tej konkurencji. Anastazja Kuźmina zapewniała po biegu, że jeszcze w grudniu w ogóle nie brała takiej możliwości pod uwagę.

Kuźmina wygrała w tym sezonie trzy biegi sprinterskie. W Ruhpolding, podczas Mistrzostw Świata w Ostersund i teraz w Oslo. W pozostałych startach nie zawsze zajmowała wysokie lokaty – w Pokljuce była 18, w Nowy Meście 11. Do tego dopisać należy dziesiątą lokatę w Hochfilzen i Anterselwie, siódmą w Oberhofie, wreszcie piątą w Soldier Hollow.

- Trudno wyrazić jak bardzo szczęśliwa jestem. Na początku sezonu nie myślałam o tym. Z całą pewnością, co też na pewno było widać, przez całą moją karierę sprint był moją ulubioną konkurencją. Dzisiaj po raz kolejny zrozumiałam, że to prawda, że można wygrać trzy razy w sezonie i zdobyć małą Kryształową Kulę – stwierdziła Mistrzyni Świata.

Kuźmina potwierdziła również, że starty w Oslo są ostatnimi w jej długiej karierze.

Dla Franziski Preuss to drugie indywidualne podium w tym sezonie. Po zwycięstwie w biegu masowym w Ruhpolding, z powodu choroby zmuszona była zrezygnować z występów w Anterselwie. Problemy zdrowotne miały też wpływ na jej słabe występy w Ostersund.

- To mój drugi sprint w karierze, kiedy strzeliłam 0-0. Byłam bardzo zdziwiona, kiedy wybiegałam ze strzelnicy. Starałam się przyspieszyć na ostatniej rundzie. To miłe, kiedy podczas ostatnich startów w sezonie jest się po prostu szczęśliwym – opowiedziała Niemka.

Preuss podkreśliła też, że dobry wynik pod koniec sezonu zawsze dodaje pewności siebie i jest dobrą motywacją do treningów w okresie przygotowawczym.

Po raz drugi w tym sezonie na podium stanęły dwie reprezentantki Słowacji. W ostatnich startach do dobrej formy wróciła Paulina Fialkova.

- Dla mnie też było ważne, żeby być na podium pod koniec sezonu i znaleźć motywację na kolejny. Czułam się dzisiaj świetne, jestem szczęśliwa z mojego czystego strzelania - powiedziała.

Fialkova stwierdziła też, że jeszcze nie wie, jakich zmian powinna dokonać w planie treningowym przed kolejnym sezonem, będzie dopiero analizować swoje starty i podejmie wraz z trenerami stosowne decyzje. Prawdopodobnie jednak zdecyduje się na zmianę karabinu.

Ostatni w tym sezonie bieg pościgowy pań zaplanowano na 23 marca. Początek o 15.00.

Powiązane osoby

 Niemcy | kobieta | Franziska Preuss

 Słowacja | kobieta | Anastazja Kuźmina