Boe z pięcioma pudłami na ostatnim strzelaniu! Złoto dla Windischa

To był bieg, który kibice biathlonu zapamiętają na długo. Podczas ostatniego strzelania Johannes Boe nie trafił do tarczy ani razu i nie wywalczył szóstego medalu MŚ w Ostersund. Pudła rywali wykorzystał Dominik Windisch, który sensacyjnie został mistrzem świata w biegu masowym.

Pudłami w postawie leżąc z walki o medale wypisali się m. in. Martin Fourcade, Lukas Hofer czy Sebastian Samuelsson. Na półmetku na czele rywalizacji znajdowało się pięciu biathlonistów: Simon Desthieux, Johannes Boe, Tajei Boe, Arnd Peiffer i Julian Eberhard. Stójka, podobnie jak u pań, okazała się sporym wyzwaniem. Nikt z wyżej wymienionych zawodników nie był w stanie strzelać bezbłędnie.

Prowadzenie po trzecim strzelaniu objął Jewgienij Garaniczew, drugi był Vetle Sjastad Christiansen, trzeci Dmitro Pidruczny. Johannes Boe po dwóch pudłach spadł na piąte miejsce. Do Rosjanina tracił jednak już pół minuty.

Na czwartej rundzie biegowej Boe zabrał się za odrabianie strat i w błyskawicznym tempie zbliżał się do prowadzącego Rosjanina. Na ostatnie strzelanie wbiegał już wspólnie z Garaniczewem. Co z tego, skoro na strzelnicy ani razu nie trafił do tarczy! Rosjanin był niewiele lepszy, bo biegał aż cztery karne rundy. Pudłowali też pozostali, jako jedyny z czołówki bezbłędny na ostatnim strzelaniu był zajmujący dotąd jedenastą pozycję Dominik Windisch! Włoch objął prowadzenie z przewagą 15 sekund nad Simonem Ederem. Austriak szybko jednak osłabł i nie liczył się w walce o podium.

Windisch spokojnie dowiózł pierwszą lokatę do mety, natomiast o kolejne lokaty toczył się zażarty wyścig. Początkowo na drugie miejsce wyszedł Antonin Guigonnat, a na trzecie Julian Eberhard. Blisko tej dwójki byli jeszcze Quentin Fillon Maillet i Aleksander Łoginow.

Na półtora kilometra przed metą na drugie miejsce wyszedł Eberhard, Guigonnat miał jednak na tyle dużo sił, że przytrzymał się Austriaka i udanie zaatakował go na ostatniej prostej.

Johannes Thingnes Boe po pięciu pudłach na ostatnim strzelaniu spadł na 13. miejsce. Jeszcze gorzej spisał się Martin Fourcade, który finiszował na 24. pozycji.

WYNIKI

Powiązane osoby

 Norwegia | mężczyzna | Johannes Thingnes Boe

 Włochy | mężczyzna | Dominik Windisch