Dwa zwycięstwa Trójkolorowych w ostatnim dniu rywalizacji w Pucharze IBU

Aristide Begue oraz Caroline Colombo wygrali "mass start 60" podczas finałowych zawodów Pucharu IBU w Martell. W klasyfikacji generalnej całego cyklu triumfowali Anton Babikow oraz Wiktoria Sliwko.

Po raz pierwszy przetestowano nowy format rozgrywania biegów masowych, który dopuszcza start docelowo aż sześćdziesięciu zawodniczek lub zawodników. Chętnych do startu w Martell było jednak zdecydowanie mniej i na starcie stanęło 55 mężczyzn i tylko 45 kobiet. Jak rozwiązano problem z niedostatkiem miejsc na strzelnicy? Po pierwszej rundzie biegowej strzelali zawodnicy z numerami powyżej trzydziestego, podczas gdy ci z początku listy startowej udali się bezpośrednio na drugie okrążenie. Wówczas to oni zajmowali miejsca na strzelnicy, a biathloniści z wysokimi numerami meldowali się na stadionie bez oddawania kolejnych strzałów. Od trzeciego okrążenia następowało "wyrównanie" i dalej bieg przyjmował już formę zwykłego biegu pościgowego.

Najlepiej w tym formacie odnaleźli się reprezentanci Francji. W biegu mężczyzn wygrał bezbłędny Aristide Begue, dla którego była to już trzecia wygrana w sezonie. Francuz wyprzedził rewelację zawodów w Martell, a więc Haralda Lemmerera z Austrii, z którym wygrał o trzy sekundy. Na podium znalazł się jeszcze Mathias Dorfer z Niemiec.

W rywalizacji kobiet również trzecie zwycięstwo w sezonie odniosła Caroline Colombo. W przeciwieństwie do swojego rodaka, 22-latka nie była już tak perfekcyjna na strzelnicy. Spudłowała trzykrotnie i o osiem sekund wyprzedziła Karoline Knotten. Norweżka podobnie jak trzecia Stefanie Scherer z Niemiec biegałą tylko jedną karną rundę.

Zwycięstwa w klasyfikacji generalnej już wcześniej zapewnili sobie Anton Babikow oraz Wiktoria Sliwko. W ostatnich zawodach uplasowali się oni odpowiednio na dziewiątym i piątym miejscu.

WYNIKI BIEGU MASOWEGO MĘŻCZYZN
WYNIKI BIEGU MASOWEGO KOBIET

Powiązane osoby

 Francja | kobieta | Caroline Colombo

 Francja | mężczyzna | Aristide Begue