Kto pokona Boe?

Zazwyczaj tytułowe pytanie stawialiśmy w kontekście Martina Fourcade'a. W tym roku zdecydowanym faworytem do złota jest już jednak kto inny. Johannes Thingnes Boe wygrał pięć z siedmiu rozgrywanych w tym sezonie sprintów i jeśli nie spudłuje więcej niż raz to powinien wygrać w cuglach.

Forma Boe wydaje się być w dalszym ciągu wysoka, dyspozycja Fourcade'a pozostaje wielką niewiadomą. Francuz nie startował za oceanem, a jego przygotowania do MŚ storpedowała choroba. W sztafecie mieszanej zaprezentował się niemrawo, ale Fourcade nie pierwszy raz w sytuacji gdy drużyna zawodzi dostosowuje się do jej poziomu. 

Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta? Prawdziwość tego powiedzenia najlepiej znają Niemcy. Benedikt Doll pogodził dwójkę głównych faworytów dwa lata temu na mistrzostwach w Hochfilzen, Arnd Peiffer zrobił to na igrzyskach w Pjongczang. Chrapkę na rolę "mediatora" ma z pewnością również Aleksander Łoginow. Zwłaszcza, że Rosjanin mógłby w ten sposób zagrać na nosie ciągle dogryzającemu mu Fourcade'owi. Łoginow jest wiceliderem Pucharu Świata i ma na swoim koncie już jedno zwycięstwo nad Boe. Wygrał z nim bezpośrednio w Oberhofie. Drugim pogromcą Norwega jest jego rodak Vetle Sjastad Christiansen, który wygrał w Soldier Hollow.

Co ciekawe na starcie zabraknie dzisiaj trzeciego w tamtym biegu Romana Reesa. Niemiec nie zmieścił się w piątce wybrańców trenera Marka Kirchnera. I to pomimo, że do Ostersund nie przyjechał Simon Schempp! Rees na MŚ pokaże się dopiero w biegu długim.

Na liście startowej znalazło się trzech Polaków: Grzegorz Guzik (nr 6), Łukasz Szczurek (59) i Andrzej Nędza-Kubiniec (87). Ich głównym celem będzie walka o to by za rok na MŚ wystartować w czwórkę. By to osiągnąć Polacy muszą utrzymać siedemnaste miejsce w Pucharze Narodów. Nastawienie na realizację celu drużynowego ma pomóc w osiągnięciu dobrych wyników indywidualnych. Takim byłby z pewnością awans do biegu pościgowego.

W sumie w biegu wystartuje 104 zawodników. Początek rywalizacji o 16:30. Transmisje w Eurosporcie 1 i w Polsacie Sport Extra.

LISTA STARTOWA

Powiązane osoby

 Norwegia | mężczyzna | Johannes Thingnes Boe