Niegościnni Rosjanie, Janik dziewiąty

Biathloniści rosyjscy w dalszym ciągu okupują podium 29. Zimowej Uniwersjady w Krasnojarsku. Na osiemnaście medali możliwych do zdobycia wywalczyli... siedemnaście. Najlepszym z Polaków podczas czwartkowych biegów pościgowych był Mateusz Janik.

Zawodnik AZS AWF Wrocław nie utrzymał jednak niezłej lokaty po sprincie. Janik dobrze spisywał się do półmetka, ale pudłując czterokrotnie w stójce pogrzebał swoje szanse na obronę szóstej pozycji i finiszowal na dziewiątym miejscu ze stratą niemal czterech minut. Awans o cztery lokaty zanotował Przemysław Pancerz, który spudłował tylko dwukrotnie i do mety dotarł jako dwunasty. Łukasz Bałęczny utrzymał siedemnastą lokatę, natomiast Łukasz Sidorowicz i Michał Neumann uplasowali się na przełomie drugiej i trzeciej dziesiątki.

Wygrał Dmitrij Iwanow, który po wywalczeniu trzech srebrnych krążków Uniwersjady (dwa przed dwoma laty w Ałma Acie i jedno już w Krasnojarsku) w końcu doczekał się pierwszego złota. O zwycięstwie przesądziło ostatnie strzelanie. Iwanow tak jak podczas poprzednich prób strzelał na czysto, natomiast Nikita Porszniew zaliczył karną rundę i na finiszu zameldował się z kilkunastosekundową stratą. Trzecie miejsce z czasem gorszym od Iwanowa już o ponad minutę zajął Eduard Latypow. Złoty medalista sprintu zaliczył po drodze aż pięć karnych rund.

Świadkami jeszcze większej dominacji gospodarzy byli widzowie biegu kobiet. Podobnie jak w dwóch poprzednich konkurencjach Rosjanki zajęły bowiem sześć czołowych miejsc. Kolejność w biegu pościgowym na trzech pierwszych miejscach nie różniła się od sprintu. Drugi złoty medal wywalczyła Jekaterina Moszkowa, a za nią uplasowały się ponownie Irina Kazakiewicz i Tamara Woronina.

Magda Piczura oraz Klaudia Cichoń strzelały z 90% skutecznością. Tej pierwszej dało to awans na dwunaste miejsce, drugiej pozwoliło utrzymać czternastą lokatę. Jako dwudziesta do mety dotarła Klaudia Szpak.

WYNIKI BIEGU KOBIET
WYNIKI BIEGU MĘŻCZYZN

fot. krsk2019.com

Powiązane osoby

 Polska | mężczyzna | Mateusz Janik