Bezbłędny Boe, życiówka Guzika

Johannes Thingnes Boe znów nie dał szans rywalom i wygrał bieg indywidualny podczas Pucharu Świata w Canmore. Najlepszy wynik w karierze zanotował Grzegorz Guzik.

Bieg rozgrywany był wyjątkowo na dystansie 15km, a za pudło do czasu biegu doliczano nie karną minutę, lecz 45 sekund. Wszystko w związku z niskimi temperaturami, które panują w Canmore. Organizatorzy zmuszeni byli wyłączyć odcinek trasy, na którym jest najzimniej.

Najlepiej w tych warunkach i w tym formacie odnalazł się lider Pucharu Świata. Johannes Thingnes Boe strzelał bezbłędnie i z łatwością odniósł swoje dwunaste zwycięstwo w sezonie. Nad drugim w klasyfikacji generalnej Alexandrem Łoginowem ma juz 300 punktów przewagi. Rosjanin zajął dzisiaj trzecie miejsce, dzięki czemu wyprzedził w rankingu nieobecnego za oceanem Martina Fourcade'a.

Skład podium uzupełnił Vetle Sjastad Christiansen, dla którego drugie miejsce jest najlepszym wynikiem w karierze. Norweg popisał się świetnym biegiem, na jednej z pętli udało mu się pobiec szybciej nawet od Boe. Dwa pudła, czyli półtorej minuty kary nie okazały się ważyć na tyle dużo by wyprzedził go ktoś jeszcze poza liderem Pucharu Świata.

Niewiele brakowało, a w pierwszej trójce znalazłoby się trzech Norwegów. Lars Helge Birkeland ostatnią pętlę pobiegł jednak wolniej od Łoginowa i spadł na czwartą lokatę, która i tak jest wyrównaniem jego życiowego rezultatu. Po raz pierwszy w karierze w pierwszej dziesiątce Pucharu Świata znaleźli się dziewiąty Peppe Femling oraz dziesiąty Christian Gow.

W gronie zawodników ustanawiających dzisiaj swoje najlepsze wyniki znalazł się również Grzegorz Guzik. Polak spudłował tylko raz - podczas trzeciego strzelania - i zajął 24. miejsce. W klasyfikacji generalnej awansował na sześćdziesiąte miejsce. W Pucharze Narodów Polacy pod nieobecność Finów awansowali na siedemnaste miejsce.

Debiutant Tomasz Jakieła z dwoma pudłami zajął 68. miejsce. Jedną pozycje wyżej uplasował się Andrzej Nędza-Kubiniec, który nie strącił trzech krążków.

WYNIKI

Powiązane osoby

 Norwegia | mężczyzna | Johannes Thingnes Boe

 Polska | mężczyzna | Grzegorz Guzik