Zmiany w programie PŚ w Canmore

Niskie temperatury wymusiły na organizatorach Pucharu Świata w Canmore zmiany w programie. Czwartkowe biegi indywidualne zostały przesunięte na późniejsze godziny, a dodatkowo skrócone. Inaczej wygląda również plan na kolejne dni.

Prognozy pogody nie są łaskawe dla zawodników, którzy zdecydowali się na podróż do Canmore. W najbliższych dniach temperatury spadną grubo poniżej zera. O ile w czwartek i piątek mają one oscylować w granicach od -12C do -17C to w sobotę w ciągu dnia mają być co najwyżej -21C! Przepisy Międzynarodowej Unii Biathlonu zabraniają rozgrywania zawodów w takich warunkach.

Organiatorzy nie czekają jednak na to co przyniesie pogoda tylko próbują dostosować program startów do bieżącej sytuacji. I tak zdecydowano się skrócić biegi indywidualne. Wyłączono najzimniejsze fragmenty trasy i tak panie rywalizować będą na dystansie 12,5km zamiast 15km, a panowie na dystansie 15km zamiast 20km. Każde pudło karane będzie 45 sekundami, a nie minutą - taką zamianę dopuszczają przepisy uchwalone podczas ostatniego Kongresu IBU w Porecu. Oba czwartkowe biegi doczekały się również nowych godzin rozpoczęcia. Mężczyźni ruszą na trasę o 20:20 czasu polskiego, kobiety wystartują pięć minut przed 23.

Zmieniono również program na kolejne dni. Sztafety zostały przeniesione z soboty na piątek, a zamiast biegów masowych w sobotę rozegrane mają być sprinty. Organizatorzy ostrzegają, że mając na uwadze zdrowie zawodników, możliwe są kolejne zmiany w programie. Jeśli któryś z biegów nie zostanie rozegrany w planowanym terminie, jest opcja przełożenia go na niedzielę.

Polskę w Canmore w dzisiejszych biegach reprezentować będą ci sami zawodnicy, co podczas styczniowych Pucharów Świata. W rywalizacji mężczyzn kibicować będziemy Grzegorzowi Guzikowi, Łukaszowi Szczurkowi i Andrzejowi Nędzy--Kubińcowi, natomiast podczas zmagań kobiet będziemy trzymać kciuki za Monikę Hojnisz, Kingę Zbylut, Kamilę Żuk i Karolinę Pitoń. Wbrew wześniejszym obawom zawody w Canmore doczekały się bardzo mocnej obsady. Poza czołowymi reprezentantami Szwecji, Martinem Fourcade'm i Tarjei Boe na starcie pojawi się zdecydowana większość czołówki Pucharu Świata.

LISTA STARTOWA BIEGU INDYWIDUALNEGO MĘŻCZYZN
LISTA STARTOWA BIEGU INDYWIDUALNEGO KOBIET