Banita z wygraną, punkty Guzika

Aleksander Łoginow wygrał sprint w Oberhofie. To jego pierwsza wygrana w karierze. Premierowe punkty w sezonie 18/19 wywalczył Grzegorz Guzik, który był bliski wyrównania swojego najlepszego startu w życiu.

Celne i sprawne strzelanie, świetny bieg - to dzisiejsza recepta na sukces Aleksandra Łoginowa. Rosjanin, który w przeszłości był dyskwalifikowany za doping, od początku sezonu utrzymywał niezłą formę aż czterokrotnie zajmując miejsca na podium. Na pierwszą wygraną czekał jednak do pierwszych zawodów w 2019 roku. Jego najgroźniejsi rywale - Johannes Thingnes Boe oraz Martin Fourcade - spudłowali po razie, ale nawet gdyby nie musieli biegać karnych rund i tak mieliby problem z pokonaniem Łoginowa.

Pierwotnie wydawało się, że taki właśnie będzie skład podium. Długo na liście wyników z mety za plecami Rosjanina znajdowali się Boe i Fourcade. Ostatecznie tylko Norweg zachował miejsce na pudle. Francuz słabiej pokonał ostatnią pętlę biegową i został wyprzedzony przez Sebastiana Samuelssona, Benedikta Dolla, Arnda Peiffera i Juliana Eberharda. Dla Szweda to pierwszy tak eksponowany rezultat od czasu wicemistrzostwa olimpijskiego, Niemcy z kolei pocieszyli widownię zgromadzoną na obiekcie DKB Ski Arena, która miała prawo czuć się nieusatysfakcjonowana rezultatami czwartkowego sprintu pań.

My z kolei mamy prawo być usatysfakcjonowani występem Grzegorza Guzika, który zajął 27. miejsce. Wynik ten mógł być jeszcze bardziej okazały, gdyby nie pudło w pierwszym strzale podczas stójki. Polak począwszy od pierwszego strzelania na wszystkich kolejnych punktach pomiaru czasu miał wynik w trzeciej dziesiątce. W wywalczeniu pierwszych punktów Pucharu Świata w sezonie z pewnością pomogło dobre rozłożenie sił. Brązowy medalista ME sprzed dwóch lat najlepszy czas biegu (35. rezultat) uzyskał na trzecim okrążeniu.

Niestety pozostałym dwóm naszym reprezentantom sprint w Oberhofie nie wyszedł. W sobotę zamiast startować w biegu pościgowym będą mogli się regenerować przed niedzielną sztafetą. Andrzej Nędza-Kubiniec z dwiema karnymi rundami zajął 85. miejsce, natomiast Łukasza Szczurka po aż czterech pudłach sklasyfikowano pozycje niżej.