Skorusa, Zawół i Penkała z dubletami w Kościelisku

W niedzielę zakończyły się inauguracyjne zawody IX edycji "Celuj w Igrzyska". Z Kościeliska w najlepszych humorach wyjadą Wojciech Skorusa, Marcin Zawół oraz Bartosz Penkała, którym po zwycięstwach w biegu indywidualnym, udało się również wygrać w sprincie. W sumie na starcie pojawiło się ponad 200 młodych biathlonistów.

Wygrana Wojciecha Skorusy w niedzielnym sprincie juniorów należała do tych z grona najbardziej spektakularnych. Rzadko się bowiem zdarza, żeby pierwszy zawodnik na tak krótkim dystansie uzyskał ponad dwie minuty nad drugim. Tyle dzieliło Skorusę (1 karna runda) od Wojciecha Filipa (2 karne rundy). Dla biathlonisty BKS WP Kościelisko to trzecia wygrana "Celuj w Igrzyska" z rzędu, triumfował bowiem również na zakończenie ubiegłorocznej edycji. Z walki o trzecie miejsce wygrany wyszedł Kacper Guńka, który wyprzedził o siedem sekund Łukasza Bałęcznego.

Rekordowe siedemnaste zwycięstwo w "Celuj w Igrzyska" odniosła Joanna Jakieła. Brązowa medalistka MP seniorek sprzed tygodnia o 24 sekundy wyprzedziła triumfatorkę sobotniego biegu indywidualnego Natalię Tomaszewską. Biegowo obie zaprezentowały się jednak na remis, bo zawodniczka AZS AWF Katowice biegała dwie karne rundy, podczas gdy biathlonistka BKS WP Kościelisko tylko jedną. Trzecie miejsce podobnie jak w sobotę zajęła Karolina Janko, która jako jedna z nielicznych dzisiaj była w stanie dwukrotnie strzelać bez pudła.

Wśród juniorów młodszych nie ma póki co mocnych na Marcina Zawoła. W odniesieniu kolejnego zwycięstwa nie przeszkodziły mu trzy karne rundy. Grzegorz Dereń z dwoma pudłami na koncie stracił do niego niecałe siedem sekund. Na podium towarzyszył im Jan Guńka, któremu u progu sezonu w nawiązaniu wyrównanej walki z Zawołem przeszkadza strzelanie. Dzisiaj spudłował aż sześciokrotnie.

Na starcie biegu sprinterskiego juniorek młodszych zabrakło Darii Gembickiej, co ułatwiło zadanie znajdującej się od początku sezonu w rewelacyjnej formie biegowej Patrycji Stanek. Przy takiej samej liczbie trzech karnych rund wyprzedziła Annę Nędzę-Kubiniec o 39 sekund. Dla Stanek to pierwsze podium w historii jej startów w "Celuj w Igrzyska". Dla porównania Nędza-Kubiniec takich startów ma już osiemnaście. To było jednak premierowe w kategorii juniorek młodszych. Trzecie miejsce wywalczyła Klaudia Topór, która o zaledwie dwie sekundy wyprzedziła Justynę Panterałkę.

Drugie równie przekonujące zwycięstwo w rywalizacji młodzików odniósł Bartosz Penkała, który o ponad minutę wyprzedził laureatów "Celuj w Igrzyska" z lat poprzednich Huberta Matusika oraz Konrada Badacza. Wśród młodziczek pierwszą lokatę wywalczyła Barbara Skrobiszewska z MKS Karkonosze Jelenia Góra, która po pierwszym strzelaniu miała prawo nie wierzyć w taki scenariusz. Spudłowała wówczas czterokrotnie, ale bezbłędna stójka, pozwoliła jej uzyskać finalnie czas lepszy od Natalii Glejzner o szesnaście sekund. Trzecia była Maja Michalik.

W rywalizacji młodzików i młodziczek młodszych górą okazali się Michał Szatkowski z UKS Krokus Piechowice oraz Julia Tomasiak z UKN Melafir Czarny Bór.

Ciekawie przedstawiały się również wyniki rywalizacji seniorskiej, którzy walczyli o punkty do klasyfikacji Pucharu Polski. Wśród mężczyzn za niepowodzenie w biegu długim udało się zrewanżować Mateuszowi Janikowi, który pokonał Marcina Szwajnosa o ponad pół minuty. W biegu kobiet najlepsza okazała się Anna Mąka, która wyprzedziła Kamilę Cichoń oraz Magdalenę Gwizdoń.

Kolejne zawody zaliczane do klasyfikacji "Celuj w Igrzyska" w dniach 18-20 stycznia w Dusznikach-Zdroju.

WYNIKI