Inauguracja IX edycji

Kościelisko gości inaugurację IX edycji zawodów "Celuj w Igrzyska". W sobotę rozegrano biegi indywidualne, a zawody były częścią kwalifikacji do kadry na Mistrzostwa Świata Juniorów. W najstarszych kategoriach zwycięstwa odnieśli Wojciech Skorusa (BK WP Kośceilisko), Natalia Tomaszewska (AZS AWF Katowice), Marcin Zawół (MKS Karkonosze Jelenia Góra) oraz Daria Gembicka (UKS Lider Katowice).

Walka o zwycięstwo wśród juniorów była niezwykle zacięta. Ostatecznie najlepszych dwóch biathlonistów na mecie dzieliły tylko cztery sekundy. O tyle Wojciech Skorusa wyprzedził Przemysława Pancerza i odniósł swój drugi triumf w zawodach "Celuj w Igrzyska" w życiu. Pancerz takich wygranych ma siedem, ale wszystkie wywalczone w młodszych kategoriach. Wśród juniorów może co najwyżej pochwalić się drugimi lokatami, które zajmował aż sześciokrotnie. Trzecie miejsce ze stratą już ponad minuty wywalczył Łukasz Bałęczny, a czwarty był Michał Neumann, który dystans biegu pokonał najszybciej, ale na strzelnicy spudłował aż sześciokrotnie.

W tej kategorii wiekowej wśród kobiet zdecydowane zwycięstwo odniosła Natalia Tomaszewska, której nie przeszkodziło nawet pięć pudeł. W biegu była bowiem najlepsza i o ponad minutę wyprzedziła Magdę Piczurę. Na podium zmieściła się jeszcze Karolina Janko, która wyprzedziła bezpośrednio Joannę Jakiełę.

Wśród juniorów młodszych byliśmy świadkami kolejnego aktu rywalizacji pomiędzy Marcinem Zawołem a Janem Guńką, którzy zdominowali zeszłoroczne "Celuj w Igrzyska" wśród młodzików dzieląc się końcowym triumfem. Dzisiaj obaj uzyskali niemal dokładnie taki sam czas biegu, ale na strzelnicy mniej błędów popełnił Zawół i to on odniósł swoją szóstą wygraną w "Celuj w Igrzyska". Guńka musiał się zadowolić czwartym miejsce, bo wyprzedzili go jeszcze dwaj biathloniści Melafiru Czarny Bór: Grzegorz Dereń i Kacper Rutkowski.

Najlepsze czasy biegu w kategorii juniorek młodszych uzyskały Patrycja Stanek i Anna Nędza-Kubiniec. Obie jednak nie miały swojego dnia na strzelnicy – Stanek spudłowała 12 razy, a Nędza-Kubiniec aż 15 razy – i zajęły odpowiednio 6. i 11. pozycje. Wygrała Daria Gembicka, której obie składowe biathlonu udało się połączyć najlepiej. Swoje dwunaste zwycięstwo w „Celuj w Igrzyska” odniosła z przewagą 38 sekund nad Amelią Jęczmieniak. Trzecia ze stratą już ponad dwóch i pół minuty była Weronika Bieniasz.

Rewelacją biegu indywidualnego młodzików był Bartosz Penkała. Szesnastolatek reprezentujący UKS Statima Chorzów pobiegł najszybciej i z takim samym dorobkiem pięciu pudeł co Konrad Badacz wyprzedził go o ponad minutę. Trzeci był najlepszy młodzik młodszy ubiegłego sezonu, a więc Hubert Matusik. Strzelał lepiej od rywali, bo spudłował tylko dwa razy, ale na mecie i tak miał czas gorszy od zwycięzcy o półtorej minuty.

Reprezentująca miejscowy klub BKS Wojsko Polskie Aleksandra Puto wygrała bieg młodziczek. Pierwotnie na drugim miejscu znajdowała się Martyna Lichosyt, ale jury zawodów nałożyło na nią karę czasową jednej minuty za niesportowe zachowanie i zawodniczka z Żywca spadła na czwartą lokatę ustępując miejsca na podium Dominice Leśniarze oraz Barbarze Skrobiszewskiej.

Pierwsze historyczne zwycięstwo w „Celuj w Igrzyska” dla MUKN Pod Stróżą odniósł Jakub Potoniec, który nie miał sobie równych w zmaganiach młodzików młodszych. Wśród dziewczynek z roczników 2005-2007 najlepsza była z kolei Klaudia Niedurny z UKS Statima Chorzów.

Rywalizacja toczyła się również w kategoriach seniorskich, wyniki zaliczane były do klasyfikacji Pucharu Polski. Zwycięstwa odnieśli Marcin Szwajnos z BKS WP Kościelisko oraz Kamila Cichoń z IKN Górnik Iwonicz-Zdrój.

W niedzielę drugi dzień zawodów. W programie biegi sprinterskie. Początek od 10:10.

WYNIKI