Inauguracyjny bieg dla Norwegów

W pierwszej konkurencji nowego sezonu górą byli Norwegowie. Supermikst wygrali Thekla Brun-Lie oraz Lars Helge Birkeland. Monika Hojnisz z Łukaszem Szczurkiem zajęli czternaste miejsce, czym wyrównali najlepszy rezultat Polski w tej konkurencji.

Pierwsze trzy zmiany ułożyły się tak, że szanse na wygraną przed ostatnią zmianą miało pięć zespołów: Austria, Norwegia, Ukraina, Francja i Niemcy. Jako pierwsi z tego grona wypisali się ci ostatni. Erik Lesser biegał karną rundę i spadł ostatecznie na dopiero ósme miejsce. Pewnej regule stało się jednak zadość, bo nasi zachodni sąsiedzi nigdy jeszcze nie wygrali tej konkurencji.

O podium walczyć rady nie dali również Francuzi. Antonin Guigonnat niweczył wcześniejszą dobrą robotę w wykonaniu Anais Chevalier i pudłował. Trzy dobierania podczas ostatniego strzelania spowodowały utratę kontaktu z czołówką. Trójkolorowi, którzy wygrali ostatni supermikst w Kontiolahti, tym razem zajęli tylko czwarte miejsce.

Walka o wygraną toczyła się więc pomiędzy Simonem Ederem, Larsem Helge Birkelandem oraz Artemem Tyszczenko. Ukraińcy do ostatniego strzelania jako jedyni pozostawali bez choćby jednego pudła, ale Tyszczence takiego stanu nie udało się utrzymać do końca. Jedno dobierania sprawiło, że zajęli trzecie miejsce. Birkeland i Eder strzelali bezbłędnie, ale szybszy - o dziwo - był Norweg, który wypracował tym elementem kilka sekund przewagi. Austriak nie był w stanie dogonić rywala na ostatniej rundzie biegowej i Birkeland w parze z Theklą Brun-Lie mogli się cieszyć z wygranej na inaugurację sezonu. Dla Birkelanda to drugie supermikstowe zwycięstwo w karierze. Poprzednio triumfował w listopadzie 2015 roku w parze z Kaią Nicolaisen.

Dla polskiego zespołu bieg zaczął się bardzo obiecująco. Monika Hojnisz podczas swojej pierwszej zmiany strzelała bez potrzeby dobierania i zmieniała się z Łukaszem Szczurkiem na wysokim siódmym miejscu. Później już tak różowo nie było, ale Polacy dzięki niezłemu strzelaniu cały czas utrzymywali się na samym początku drugiej dziesiątki. Dopiero podczas ostatniego pobytu na strzelnicy Łukasz Szczurek zaliczył karną rundę i spadł na czternaste miejsce, co jest wyrównaniem najlepszego rezultatu Polski w supermikście. Biało-Czerwoni uplasowali się na tej pozycji już po raz czwarty.

WYNIKI

Powiązane osoby

 Norwegia | kobieta | Thekla Brun-Lie

 Norwegia | mężczyzna | Lars Helge Birkeland

 Polska | mężczyzna | Łukasz Szczurek