Głazyrina wygumkowana, Makarainen traci kulę

Rosyjska biathlonistka Jekaterina Głazyrina została zdyskwalifikowana przez IBU za złamanie przepisów antydopingowych. Unieważniono wszystkie jej rezultaty począwszy od grudnia 2013 roku, co jak się okazuje ma spory wpływ zwłaszcza na finałowe rozstrzygnięcia w sezonie 2014/15.

W związku z podejrzeniami o udział Głazyriny w aferze dopingowej podczas igrzysk olimpijskich w Soczi Rosjanka została tymczasowo zawieszona już w lutym 2017 roku. Z tego powodu nie wystartowała w mistrzostwach świata w Hochfilzen. Okres ten zostanie wliczony do okresu dyskwalifikacji, zawodniczka będzie więc mogła wrócić do rywalizacji w połowie przyszłego sezonu.

Nazwisko Głazyriny pojawiło się w raporcie McLarena - dokumencie opisującym system dopingowy w Rosji. Biathlonistka została zdyskwalifikowana pomimo, że żadna z kontroli dopingowych w wyniku manipulowania próbkami nie wykazała stosowania zakazanych środków. Na podstawie dowodów stwierdzono, że Głazyrina stosowała doping co najmniej od 19 grudnia 2013 roku i właśnie tę datę uznano za graniczną w kontekście wymazania wyników Rosjanki z tabel. De facto więc okres dyskwalifikacji Głazyriny wyniesie 5 lat i 2 miesiące.

Usunięcie Głazyriny oznacza pewne przetasowaniaw statystykach. Rosjanka straciła bowiem podium w biegu pościgowym w 2014 roku w Hochfilzen, co oznacza, że drugie miejsce zajęła wówczas Anais Bescond, a na trzecie miejsce awansowała inna z Rosjanek Olga Podczufarowa. Co ważniejsze oznacza to również zmiany w klasyfikacji biegu pościgowego za sezon 2014/15. Wygrała ją Kaisa Makarainen, która zgromadziła o jeden punkt więcej od Darii Domraczewej. Dyskwalfikacja Głazyriny sprawiła, że Domraczewa odrobiła ten punkt. Przy równej liczbie punktów mała kryształowa kula powinna trafić do Białorusinki, która miała więcej indywidualnych zwycięstw.

Najprawdopodobniej to nie koniec przetasowań. IBU wciąż nie podjęło podobnych decyzji w związku z Teją Gregorin, Jana Romanową czy Olgą Zajcewą. Okazuje się, że nawet ci, którzy nie stosowali dopingu, nie mogą spać spokojnie i tak jak Makarainen będą zmuszani do żegnania się z wywalczonymi trofeami.

Powiązane osoby

 Białoruś | kobieta | Daria Domraczewa

 Finlandia | kobieta | Kaisa Makarainen