Kazachstan znów podejrzewany o doping

IBU poinformowała o tymczasowym zawieszeniu lekarza kadry Kazachstanu Chossilbeka Tagajewa, który podejrzany jest o dostarczanie środków dopingowych. To nie pierwszy raz gdy cień podejrzeń pada na reprezentację Kazachstanu.

Na początku tego roku włoska policja miała wykryć w hotelu zajmowanym przez biathlonową reprezentację Kazachstanu spore dawki prednisolonu - środka znajdującego się na liście substancji zabronionych. Należały one do Tagajewa, który został tym samym zawieszony przez IBU i niebawem stanie przed komisją dyscyplinarną.

O Kazachach w kontekście dopingu informowano również w ubiegłym roku. Wówczas dochodzenie dotyczyły kartonu porzuconego na stacji benzynowej położonej w Tyrolu Wschodnim, w środku którego znaleziono znaczącą ilość zużytego sprzętu jednorazowego użytku medycznego - w tym strzykawki. Były również recepty oraz... akredytacje z zawodów biathlonowych. Trop prowadził bezpośrednio do dużyny z Kazachstanu, ale przeprowadzone kontrole antydopingowe nie wykazały nieprawidłowości.