Hattrick Oeberg, stracona szansa Polek

Elvira Oeberg jest w Otepaa nie do zatrzymania. Już pierwszego dnia Mistrzostw Świata Juniorów sięgnęła po złoto w biegu indywidualnym, w środę zapewniła wygraną Szwecji w sztafecie, a dzisiaj zwyciężyła w sprincie juniorek młodszych uzyskując najlepszy czas biegu. Niemal tak samo szybko pobiegła Joanna Jakieła, która nie miała jednak swojego dnia na strzelnicy...

Szwedka i Polka wyraźnie pobiły konkurencję pod tym względem. Oeberg przebiegła dystans 6km w 17 minut i 8 sekund, Jakieła straciła do niej zaledwie sekundę, a pozostałe rywalki już zdecydowanie więcej. Szwedka spudłowała raz i odniosła pewne zwycięstwo, Polka niestety trafiała do tarczy zaledwie co drugi strzał i sklasyfikowana została na 25. miejscu. Strata minuty i 20 sekund jaką będzie miałą do medalowej pozycji na starcie biegu pościgowego przy lepszym strzelaniu wciąż wydaje się jednak do odrobienia.

Nieźle w biegu spisała się również Magda Piczura, która uzyskałą 15. czas dnia. Przy dwóch karnych rundach oznaczało to w jej przypadku dwudziestą lokatę.W biegu pościgowym wystartuje również Daria Gembicka, która po trzech pudłach. zajęła 36. miejsce. Start ewidentnie nie wyszedł czwartej z naszych reprezentantek. Karolina Janko już na pierwszym strzelaniu zaliczyła cztery karne rundy, po stójce biegała kolejne dwie i sklasyfikowana została na 84. pozycji.

Srebro wywalczyła Heidi Nikkinen. Dla Finki to drugi medal tego kruszcu wywalczony w Otepaa, bo wcześniej wywalczła go z koleżankami w sztafecie. Przy jednym pudle, a więc takiej samej skuteczności strzeleckiej co Oeberg, straciła do niej 13 sekund. Na najniższym stopniu podium stanęła Amanda Lundstroem ze Szwecji, która była jedną z pięciu zawodniczek strzelających bezbłędnie.

Niewiele brakowało, a po raz pierwszy w historii medal na arenie międzynarodowej wywalczyłaby przedstawicielka Grenlandii. Szesnastoletnia Ukaleq Astri Slettemark spudłowała w swoim przedostatnim strzale i zajęła ostatecznie dziesiąte miejsce. W przypadku bezbłędnego strzelania biłaby się o podium.

WYNIKI

fot. Hendrik Ojula / OC Otepaa

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Joanna Jakieła