Rosja bierze wszystko, bezbłędna Piczura

Magda Piczura zajęła czternaste miejsce w biegu sprinterskim podczas Mistrzostw Europy Juniorów w Pokljuce. Zwyciężyła Waleria Wasniecowa przed Poliną Szewniną - obie reprezentują Rosję.

Reprezentanci tego kraju mają swój dzień - Anastazja Zagorujko i Aleksander Łoginow wygrali biegi pościgowe w Martell, Igor Malinowski wywalczył tytuł mistrza Europy juniorów w sprincie - teraz do grona triumfatorów dołączyła Waleria Wasniecowa. 20-latka z Czajkowskiego w przeszłości stawała już na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Świata Juniorów czy Pucharu IBU Juniorów. Co więcej, ma już na swoim koncie pierwszy sukces juniorski. W styczniu tego roku wywalczyła drugie miejsce w biegu sprinterskim podczas seniorskiego Pucharu IBU w Arber przegrywając z Hilde Fenne o zaledwie dwie dziesiąte.

W Pokljuce stała już na najwyższym stopniu podium - wraz z Poliną Szewniną i kolegami z kadry wywalczyła złoto w sztafecie mieszanej. To właśnie Szewnina okazała się najgroźniejszą rywalką w walce o złoto. By móc jednak wygrać z Wasniecową musiałaby wykorzystać jej potknięcie w postaci karnej rundy. Sama jednak nie ustrzegła się jednego pudła, co przy zdecydowanie słabszym biegu oznaczało porażkę o 20 sekund. O srebro Szewnina nie musiała się martwić, bo z podobną przewagą wygrała z Sophie Chauveau z Francji, która wywalczyła brąz.

Z bardzo dobrej strony zaprezentowała się Magda Piczura, która jako jedna z sześciu biathlonistek potrafiła strzelać bez pudła. Przy jej aktualnych możliwościach biegowych dało to czternaste miejsce. Podobny czas uzyskały Kamila Cichoń i Joanna Jakieła, które zajęły odpowiednio 26. i 27. miejsca. Szybsza na trasie była Jakieła, która zanotowała czternasty czas biegu, ale na strzelnicy nie trafiła do celu aż czterokrotnie. Cichoń może się pochwalić dużo lepszym strzelaniem, bo spudłowała tylko raz.

Szanse na niezły rezultat miała również Natalia Tomaszewska, która przed strzelaniem w stójce miała jedenasty wynik. Niestety trzy karne rundy zepchnęły ją do czwartej dziesiątki. Ostatecznie zawodniczka reprezentująca AZS AWF Katowice zajęła 33. miejsce. Najmłodsza z naszej reprezentacji, wciąż jeszcze 16-letnia Daria Gembicka po trzech pudłach sklasyfikowana została na 48. miejscu, co oznacza, że w niedzielnym biegu pościgowym zobaczymy komplet naszych juniorek.